Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:24

05:03 20:20

01:16 18:55

17°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NE 15 km/h
26
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
62% normy
pm 10
47% normy
Jutro 15°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Gwałtowne burze z gradem nad Polską. Możliwa trąba powietrzna

W sobotnie popołudnie i wieczór intensywne zjawiska burzowe wystąpią we wschodniej części kraju. Silnych wyładowań, połączonych z opadami deszczu i wiatrem nawet do 100 km/h, spodziewamy się także w woj. wielkopolskim i lubuskim – powiedziała synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska. Ogłoszono także alerty dla części woj. mazowieckiego.

"Uwaga, dla woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego zostało wydane ostrzeżenie trzeciego - najwyższego stopnia" - informuje Instytut. 

Z najnowszych komunikatów wynika, że możliwe jest także wystąpienie trąby powietrznej. Synoptycy spodziewają się jej w południowej części województwa podlaskiego. 

IMGW wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w zachodniej, południowej i środkowej części kraju. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla północnej i północno-wschodniej Polski, a także dla powiatów położonych przy granicy ze Słowacją.

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł do trzeciego stopnia ostrzeżenia o burzach z gradem dla kolejnych 11 powiatów w woj. mazowieckiego.

Najwyższy alert obejmuje już powiaty łosicki, siedlecki i sokołowski, a także Siedlce. Dołączyły do nich powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i Ostrołęka. Synoptycy ostrzegają przed burzami z ulewnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet 90 l wody na metr kwadratowy. Wiać będzie silny wiatr, w porywach nawet do 100 km/h.

Największym zagrożeniem ulewne deszcze 

"Najbardziej aktywne burze występują ponownie na Warmii i Mazurach. Natężenie opadów w tych burzach jest znaczące i wynosi nawet do około 60 mm/h. Tak wysokie sumy mogą spowodować lokalne podtopienia terenu i zalanie ulic i piwnic" - podał IMGW w piątek późnym wieczorem na Twitterze.

Burze miejscami mogą utrzymywać się całą noc. Największym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, przeważnie do 40 mm, jednak lokalnie, zwłaszcza na północy, zachodzie i południowym wschodzie, ok 60 mm. Porywy wiatru wyniosą na ogół do 80 km/h. Możliwy jest także grad.

Pogoda na sobotę: Burze i upał 

"W sobotę w wielu miejscach kraju czeka nas kolejny burzowy i upalny dzień" - zapowiedział w rozmowie synoptyk IMGW Szymon Ogórek. Dodał przy tym, że zamiany baryczne będą postępowały powoli.

W sobotę najlepsza pogoda zapowiada się na krańcach północno-zachodnich oraz na Wybrzeżu. "Tam będzie pogodnie i sucho, a ryzyko opadów - niewielkie" - poinformował synoptyk. "Natomiast na pozostałych obszarach Polski ponownie szykuje się kolejny upalny i burzowy dzień" - zaznaczył.

Dodał, że burze miejscami mogą być bardzo intensywne, z równie dużym natężeniem opadów. Zgodnie z szacunkami IMGW, wartości sobotnich opadów mogą sięgać 40 mm (40 litrów na mkw.). "W związku z tym, należy spodziewać się nawałnic" - ostrzegł synoptyk. "Dodatkowo, nie można wykluczyć również ostrych porywów wiatru do 90 km/h oraz opadów gradu" - zastrzegł Ogórek.

Również temperatura będzie w sobotę bardzo zbliżona do dni poprzednich. "Poza województwami wschodnimi, gdzie nadal będą obowiązywać ostrzeżenia o upale, czeka nas bardzo ciepły dzień" - poinformował synoptyk. Przekazał, że na wschodzie kraju w ciągu dnia temperatura osiągnie nawet 33 st. C, natomiast na zachodzie i na Pomorzu będzie nieco chłodniej - 25 st. C, a na Wybrzeżu nawet 22 st. C.

Czytaj także: Woda się cofa, odnajdują ciała zmarłych 

Kiedy zmiana pogody?

Synoptyk dopytywany, kiedy pogoda się zmieni, odparł, że na zachodzie Polski i na Pomorzu burze skończą się w niedzielę. "W sobotę pogoda zacznie się uspokajać jedynie na krańcach północno-zachodnich, natomiast w niedzielę w całej zachodniej części kraju" - wyjaśnił. "W niedzielę burze będą czekały jedynie mieszkańców wschodniej oraz południowej części Polski" - dodał.

Ogórek zapowiedział także, że przyszły tydzień będzie znacznie spokojniejszy. "Przynajmniej do czwartku, a nawet do piątku, powinno już być mniej burz lub w ogóle ich nie będzie" - poinformował synoptyk. "Będą pojawiały się jedynie przelotne opady deszczu o słabym natężeniu" - powiedział.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama