Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:18

06:17 18:41

18:44 03:48

8°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1012 hPa
  • Wiatr NW 20 km/h
14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
34% normy
pm 10
25% normy
Jutro 10°C 4°C
Wtorek 13°C 6°C

Gwałtowne burze w Polsce: Zalane piwnice, kłopoty na kolei

Zerwane dachy, połamane drzewa, zalane piwnice i poważne utrudnienia komunikacyjne - to skutki gwałtownych burz, które przeszły nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwach: lubuskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. W miejscowości Dobiegniew nawałnica zatrzymała cztery składy. Pociągi kursują zmienioną trasą. Strażacy interweniowali setki razy.

Po przejściu burzowego frontu najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w województwie lubuskim. Na odcinku Dobiegniew - Bierzwnik nawałnica powaliła na linie kolejową około 30 drzew. Pociągi kursują zmienioną trasą. Jak informują Polskie Linie Kolejowe w komunikacie, dla pasażerów czterech pociągów niemożliwe było wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej. - PLK zapewniła jednak lokomotywy spalinowe do przeciągania składów, ale usunięcie drzew potrwa na tyle długo, że pociągi jadą zmienioną trasą - informuje rzecznik PKP Mirosław Siemieniec

Reklama

Po godz. 3.30 składy Szczecinianin i Bryza wycofane zostały do Szczecina Dąbia i przez Kostrzyn pojadą do Poznania. Pociąg Chrobry i Światowid wycofano do Krzyża i po połączeniu jadą przez Kostrzyn do Szczecina.

Komunikacja regionalna planowana jest z wykorzystaniem autobusów na odcinku Dobiegniew - Bierzwnik. Pociągi dalekobieżne z kierunków Poznań - Szczecin  pojadą zmienioną trasą.

Specjalny sztab PLK

W Szczecinie powołano specjalny sztab PLK i przewodników, który koordynuje kursowanie pociągów i prace na linii. Na odcinku Dobiegniew - Bierzwnik od wczoraj działają dwa pociągi sieciowe PKP Energetyka i zespół techniczny PLK, które usunęły już siedem drzew Na torach pozostało jeszcze kilkanaście. Uszkodzona jest siec trakcyjna i konstrukcje wsporcze. Wstępnie prace potrwają do godzin wieczornych, wówczas możliwa będzie jazda trakcją spalinową.

Podróżni są informowani o sytuacji przez drużyny konduktorskie. W pociągach wydano napoje i drobny poczęstunek. - Dla podróżnych jadących z dzieckiem na planowany zabieg zapewniono taksówkę, dwie dodatkowe taksówki zabrały pasażerów spieszących się na samoloty do Warszawy i Wrocławia. Podróżni są poinformowani, że gwarantowany jest zwrot od 50  do 100 procent kosztów podróży - dodaje Siemieniec.

Synoptycy ostrzegają

Zgodnie z prognozami synoptyków, po fali zwrotnikowych upałów w Polsce pojawiły się burze. Te najbardziej gwałtowne przeszły wczoraj i w nocy z wtorku na środę nad Polską zachodnią i północną. Najgorzej jest obecnie w województwie lubuskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Konieczna była pomoc strażaków. Najczęściej interwencje dotyczyły zalanych piwnic, podtopionych gospodarstw oraz połamanych drzew i związanych z tym utrudnień komunikacyjnych.

Tylko w województwie lubuskim strażacy interweniowali ponad dwieście razy. Najgorzej jest w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego i Sulęcina. Uszkodzonych zostało tam ponad 30 budynków. Na szczęście, żaden z nich bardzo poważne.  Strażacy usuwają teraz wodę z zalanych piwnic oraz konary drzew z dróg.

Zerwane dachy, zalane piwnice

Nawałnice wyrządziły też szkody w Boleszkowicach, w pobliżu zachodniopomorskiego Myśliborza uszkodzone zostały dwa dachy.  W  Wielkopolsce najmocniej ucierpiały Szamotuły, strażacy interweniowali tam sto razy.

Na całym zachodzie kraju prądu nie ma w sumie ponad 20 tysięcy odbiorców.

Nawałnice szaleją też na Kujawach i Pomorzu. W okolicach Nakła nad Notecią najbardziej ucierpiały gminy Sadki i Mrocza. Silny wiatr zrywał tam dachy. Uszkodzonych zostało ponad 20 budynków. W okolicach Nakła i Chojnic bez prądu pozostaje około 2 tysięcy odbiorców. 

Meteorolodzy zaznaczają, że to nie koniec niespodzianek w pogodzie i nadal ostrzegają przed gwałtownym zjawiskami atmosferycznymi. Burzowy front będzie przesuwał się z zachodu na wschód i obejmie swoim wpływem niemal cały kraj.

Najbardziej niespokojnie ma być na południowym-wschodzie. Prognozowana wysokość opadów w burzach wyniesie do 15 mm. Wyładowaniom atmosferycznym mogą towarzyszyć ulewy, silny wiatr osiągający w porywach nawet do 70 km/h oraz miejscowe gradobicia.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL