Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:15

07:07 17:34

20:54 12:54

9°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 10°C
 • Ciśnienie 1013 hPa
 • Wiatr S 4 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

52
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
130% normy
pm 10
99% normy
Jutro 21°C 11°C
Poniedziałek 21°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Gwałtowne burze nad Polską. Synoptycy ostrzegają

Zalane piwnice, podtopione drogi i ponad 770 interwencji straży pożarnej - to skutki gwałtownych burz, jakie przeszły nad Polską. Najbardziej niespokojnie było na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i w województwie łódzkim. W najbliższych dniach pogoda nadal będzie dynamiczna. Gwałtowne zjawiska w postaci burz połączonych z ulewami i lokalnymi gradobiciami spodziewane są między innymi na południu kraju. Największych opady mają wystąpić na terenie województw śląskiego i mazowieckiego.

Chmury burzowe przynoszące potężne ulewy spowodowały, że tylko minionej doby straż pożarna interweniowała ponad 770 razy. Na Dolnym Śląsku w powiecie zgorzeleckim zalane zostały piwnice domów, niespokojnie było również w województwie wielkopolskim, gdzie strażacy głównie wypompowywali wodę z posesji.
Z kolei w województwie łódzkim po burzy podmyta została droga powiatowa między Tomaszowem Mazowieckim, a Swolszewicami. Tam wytyczono objazdy.

Cztery ostrzeżenia hydrologiczne

Reklama


Obecnie w Polsce obowiązują  cztery ostrzeżenia hydrologiczne. Dotyczą one województw wielkopolskiego i lubuskiego. Chodzi o zlewnie Warty. Niespokojna jest Nida i Czarna Staszowska w województwie świętokrzyskim.
Rządowe Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega też przed wezbraniami rzek w województwie lubelskim. Dotyczy to Wieprza i Bugu.

Szczegółowa prognoza pogody


W najbliższych dniach czeka nas kolejna porcja burz i opadów deszczu. Polska znajduje się w strefie prawie stacjonarnego frontu atmosferycznego sięgającego od Warmii po Ziemię Lubuską.
Front łączy płytki układ niżowy z ośrodkami nad Bałtykiem i Skandynawią z układem niżowym z ośrodkami nad Europą południowo-zachodnia i centralną. Na południe od frontu napływa ciepłe i wilgotne powietrze, na północ chłodniejsze i mniej wilgotne.

Możliwe burze i lokalne gradobicia


W niedzielę na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie ma być umiarkowane. Najwięcej słońca w Szczecinie. W godzinach popołudniowych spodziewane są burze, miejscami gwałtowne, którym mogą  towarzyszyć lokalne  gradobicia. Prognozowana wysokość opadów burzowych na wybrzeżu, Pomorzu i Pojezierzu Wielkopolskim do 15 mm, na przeważającym obszarze kraju do 30 mm, a na Śląsku lokalnie nawet do 40 mm.  Wiatr w porywach może osiągać nawet do 80 kilometrów na godzinę.  Termometry wskażą maksymalnie od 27 st. Celsjusza w Lublinie i Rzeszowie, do 24 st. Celsjusza w Bydgoszczy i w Szczecinie.

Ostrzeżenie wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dotyczące możliwości wystąpienia burz z gradem obejmuje sześć województw: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, warmińsko - mazurskie i lubelskie.


Poniedziałek burzowy i pochmurny


Poniedziałek również ma być burzowy. Wyładowanie atmosferyczne spodziewane są zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju, m.in. w województwach małopolskim, podkarpackim oraz lubelskim. Opady, głównie o charakterze przelotnym,  mogą pojawić się we wszystkich regionach kraju. Termometry wskażą nieco niższe niż w niedzielę, maksymalnie od 26 st. Celsjusza  w Lublinie i w Rzeszowie do 18 st. Celsjusza we Wrocławiu w i w Gdańsku.
Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 996 hPa i będzie dalej spadać.

Jak wynika z prognoza, taka dynamiczna, burzowa pogoda ma się utrzymać do wtorku. Od środy ma być spokojniej.Dowiedz się więcej na temat: burze nad Polską | pogoda | prognoza pogody | ulewa | burza | opady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy