Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:38

07:07 17:34

20:54 12:54

8°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 8°C
 • Ciśnienie 1013 hPa
 • Wiatr S 6 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

53
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
130% normy
pm 10
99% normy
Jutro 21°C 11°C
Poniedziałek 21°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Gwałtowne burze nad Polską. Synoptycy ostrzegają

Zerwane dachy z kilku budynków, ponad 100 przewróconych drzew i zablokowana przez ponad dwie godziny trasa kolejowa Olsztyn-Morąg - to skutki gwałtownej burzy z nawałnicą, która przeszła w czwartek wieczorem nad woj. warmińsko-mazurskim. Niestety prognozy na kolejne godziny nie są zbyt optymistyczne. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Silne wyładowania atmosferyczne spodziewane są w piątek niemal w całej Polsce. Niewykluczone są również lokalne gradobicia.


Jak poinformował kpt. Jarosław Przybułowski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, do późnego wieczora strażacy usuwali ponad sto drzew przewróconych podczas burzy. Ponad 30 drzew i konarów spadło na drogi wojewódzkie i powiatowe.

Nawałnice zerwały dachy dwóch budynków mieszkalnych

Reklama

 w Węgajtach i Wójtowie w powiecie olsztyńskim oraz uszkodziły kilka budynków gospodarczych w tych miejscowościach. - Na szczęście nikomu nic się nie stało  - podkreślił strażak.

Przewrócone drzewo uszkodziło sieć trakcyjną na trasie kolejowej Olsztyn-Morąg, co zablokowało ruch pociągów na ponad dwie godziny. Wicher zerwał linię energetyczną w Wysokiej Dąbrowie k. Biskupca.
Na jeziorze Dobskim w powiecie giżyckim złamany konar spadł na jacht, na którym przebywało dziewięć osób. Nikt nie odniósł obrażeń.

Strażacy zostali zaalarmowani o jachcie, który podczas burzy dryfował i zatonął na jeziorze Gołdopiwo. Na miejsce ściągnięto dwie grupy płetwonurków, którzy nie znaleźli w pobliżu łodzi żadnych ludzi.
 - Nie jest wykluczone, że przed burzą łódź stała przy brzegu i po prostu zerwały się cumy  - powiedział kpt. Przybułowski. Jak dodał, policjanci z Giżycka będą ustalali w nocy, czy osoby, które wynajmowały ten jacht przebywają obecnie w ośrodku wypoczynkowym, czy przed burzą wypłynęły w rejs.


Niepokojące prognozy

Synoptycy ostrzegają, że gwałtowne zjawiska  będą nam towarzyszyć w najbliższych godzinach. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego najwyższego stopnia o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych.

Dotyczą one głównie upałów,  ale także burz z gradem, które będą przechodzić nad Polską.

Piątek bardzo burzowy

Piątek w całym kraju niespokojny.  Wyładowania atmosferyczne spodziewane są w każdym województwie. Burzom będą towarzyszyć intensywne opady deszczu oraz silny wiatr osiągający w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są również lokalne gradobicia. Dlatego warto zachować szczególną ostrożność. Wysokie wartości na termometrach utrzymają się głównie na Podlasiu oraz na Podkarpaciu. Przewidywana temperatura maksymalna wyniesie od 21 stopni w Szczecinie do nawet 35 stopni Celsjusza w Rzeszowie.

Sobota przyniesie ochłodzenie i to znaczne. Przewidywana temperatura maksymalne wyniesie od 16 stopni Celsjusza w Katowicach do 25 stopni Celsjusza w Szczecinie. W wielu regionach spodziewane są opady deszczu, a lokalnie także burze.

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | burze nad Polską | prognoza | upały | temperatura | nawałnica | burza

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL