Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:15

7:03 15:39

14:321:55

2°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna -6°C
 • Ciśnienie 1026 hPa
 • Wiatr E 28 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
41% normy
pm 10
29% normy
Jutro 1°C -4°C
Środa 0°C -5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Gwałtowne burze nad Polską. Kilkaset interwencji, kolejne ostrzeżenia

350 razy interweniowała ostatniej doby straż pożarna, usuwając skutki przechodzących burz. Towarzyszyły im intensywne opady deszczu oraz silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami z gradem.

Najwięcej pracy w ciągu ostatniej doby strażacy mieli na zachodzie i południu kraju - w województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim oraz pomorskim. 

Reklama

"Interwencje przeważnie polegały na usuwaniu z dróg połamanych drzew, gałęzi oraz na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic" - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Frątczak.

Kolejne ostrzeżenia IMGW

Tymczasem IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami. 

Alerty drugiego stopnia dotyczą aż ośmiu województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Mieszkańcy tych regionów powinni spodziewać się silnych burz i opadów gradu. Wiatr może osiągać prędkość do 85 kilometrów na godzinę.

Ostrzeżenie drugiego stopnia (w trzystopniowej skali) wydawane jest, gdy synoptycy przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

IMGW wydał też ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województw: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Synoptycy prognozują tam wystąpienie burz z opadami deszczu do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Lokalnie może też spaść grad.

Wszystkie wydane ostrzeżenia obowiązują do jutra rana.

Prognoza pogody na weekend

W weekend w ciągu dnia wciąż będzie ciepło i słonecznie. Maksymalna temperatura w sobotę od 25 do 28 stopni Celsjusza. W całym kraju prognozowane burze z ulewnym deszczem. 

W niedzielę na południu kraju temperatura nieco spadnie. W Małopolsce i na Śląsku termometry wskażą około 22-23 kresek powyżej zera. W pozostałych regionach nadal gorąco - od 27 do 29 stopni Celsjusza. Burze ominą jedynie północne i północno-wschodnie krańce Polski.

Jak zachować się w czasie burzy?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by w czasie burzy nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne, zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie, odłączyć od prądu sprzęt domowy. W przypadku jazdy autem należy zaparkować w miejscu z dala od drzew. Osoby znajdujące się w górach powinny jak najszybciej zejść ze szczytu.

RCB radzi również, by w trakcie burzy unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynymi w okolicy masztami i drzewami, a także unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby znajdujące się w wodzie powinny jak najszybciej wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

W razie zauważenia niebezpiecznego zdarzenia należy powiadomić służby, dzwoniąc pod numer 112 lub 997. 

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje