Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:14

06:30 18:23

21:04 13:33

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
37% normy
pm 10
28% normy
Jutro 16°C 7°C
Środa 16°C 10°C

Gwałtowne burze i ulewy nad Polską. Grad wielkości kurzych jajek

W niedzielę nad Polską przechodzą gwałtowne nawałnice, którym towarzyszą ulewy i silny wiatr. Strażacy interweniowali już ponad 300 razy, najwięcej na Podkarpaciu i w województwie opolskim. W Zarębicach (woj. śląskie) zerwany dach przygniótł jedną osobę. Potężna ulewa z gradem wielkości kurzych jajek przeszła też nad powiatem tomaszowskim w województwie łódzkim - informuje Radio Łódź.

Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, w niedzielę (7 czerwca) odnotowano 336 interwencji w związku ze zmianami pogodowymi. Najwięcej - jak wynika z danych PSP - na Podkarpaciu (131 interwencji), Opolszczyźnie (61), Śląsku (30) i w Małopolsce (30).

Zdarzenia dotyczyły między innymi podmuchów silnego wiatru, opadów deszczu i wynikających z tych zmian pogodowych uszkodzeń dachów oraz podtopień w piwnicach.

Zerwany dach przygniótł jedną osobę

Silne podmuchy wiatru zerwały dachy z trzech budynków w miejscowości Zarębice (pow. częstochowski, woj. śląskie). Uszkodzony został tam między innymi budynek ochotniczej straży pożarnej. 

Reklama

W Zarębicach zerwany dach przygniótł jedną osobę. "Osoba poszkodowana została przekazana zespołowi ratownictwa medycznego z uszkodzeniem kończyn dolnych" - powiedział w rozmowie z RMF FM młodszy brygadier Kamil Dzwonnik, rzecznik straży pożarnej w Częstochowie.

Jak informuje na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz, bez dostaw prądu pozostaje 11 852 odbiorców, najwięcej w województwie podkarpackim - 11 586. Naprawy trwają.

Gwałtowne burze na Podkarpaciu

Ponad 120 interwencji związanych z usuwaniem skutków gwałtownych burz, którym towarzyszyły silne opady deszczu, a miejscami nawet gradu, zanotowali strażacy w niedzielę po południu na Podkarpaciu. 

"W zdecydowanej większości przypadków strażacy wyjeżdżali do usuwania połamanych gałęzi i konarów drzew tarasujących drogi, ulice lub chodników. Pompowali także wodę z zalanych piwnic budynków i udrażniali przepusty drogowe" - powiedział oficer dyżurny podkarpackiej straży pożarnej starszy kapitan Michał Lech.

Dodał, że "strażacy pomagali też przy zabezpieczeniu uszkodzonych konstrukcji dachowych na budynkach mieszkalnych i gospodarczych". Najwięcej interwencji było w powiecie brzozowskim.

W konsekwencji burz na Podkarpaciu uszkodzonych zostało również przeszło 90 stacji średniego napięcia. 

"Wyłączenia energii elektrycznej dotyczą przede wszystkim odbiorców w powiatach: mieleckim, sanockim i krośnieńskim. Trwa usuwanie awarii. Zostaną one usunięte w ciągu najbliższych godzin" - mówił Łukasz Boczar z PGE Dystrybucja w Rzeszowie. 

Grad wielkości kurzych jajek w woj. łódzkim

Potężna ulewa przeszła nad powiatem tomaszowskim w województwie łódzkim - informuje Radio Łódź. 

Z budynku jednorodzinnego w Tomaszowie Mazowieckim wiatr zerwał dach. 

Strażacy interweniowali też w Smardzewicach, gdzie spadł grad wielkości kurzych jajek. Uszkodzonych zostało tam kilka samochodów.

Trąba powietrzna w Kaniowie

Ponad 20 dachów zostało uszkodzonych wskutek przejścia trąby powietrznej w miejscowości Kaniów w gminie Bestwina (powiat bielski). Nikt nie doznał obrażeń, na miejscu pracuje powiatowy sztab kryzysowy z udziałem wicewojewody i inspektorów nadzoru budowlanego.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama