Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:23

7:37 15:55

0:062:00

5°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1005 hPa
 • Wiatr SW 11 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  6
  Umiarkowe

  Warunki atmosferyczne dobre, umiarkowane ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

57
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
148% normy
pm 10
117% normy
Jutro 5°C 1°C
Piątek 3°C -4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Gwałtowne burze i trąby powietrzne nad Polską. Zerwane dachy

Gwałtowne burze i wichury przeszły w nocy nad Polską. Najbardziej niebezpiecznie było na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Lubuskiem oraz w Wielkopolsce. Nad Kotliną Kłodzką przeszła trąba powietrzna. Silny wiatr zrywał dachy i łamał drzewa. Wiadomo, że jest jedna ofiara śmiertelna. W miejscowości Studzionka (woj. śląskie) zginął mężczyzna. Synoptycy ostrzegają, że nadchodzą kolejne nawałnice. Wyładowaniom atmosferycznym będą towarzyszyć ulewne opady deszczu i wichury. Niewykluczone są też gradobicia. Ostrzeżenie dotyczy 10 województw.

Burzowy front przesuwa się z zachodu na wschód i obejmie swoim wpływem niemal całą Polskę. W nocy najbardziej grzmiało i padało na Śląsku, Dolnym Śląsku, w Lubuskiem i w Wielkopolsce. Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że jest jedna ofiara śmiertelna nawałnic. W  miejscowości Studzionka (woj. śląskie) zginął mężczyzna. Na jego samochód spadło drzewo.

Reklama

Jak wyglądała sytuacja pogodowa w Waszych miastach? Wypowiedz się!

Strażacy mieli pełne ręce roboty. Silny wiatr zrywał dachy z domów i łamał drzewa, wielu mieszkańców zostało też pozbawionych prądu. Tylko na Śląsku służby interweniowały aż 460 razy. Łącznie w całej Polsce prądu nie ma około 40 tysięcy gospodarst. Komunikacja w regionie nadal jest utrudniona, po tym jak w wielu miejscach zerwana została kolejowa trakcja, stanęły pociągi. Utrudnienia występują między innymi na odcinkach kolejowych: Bielsko-Biała - Katowice (powalone drzewa na odcinku Kobiór - Pszczyna); Rybnik - Katowice (powalone drzewa na odcinku Leszczyny - Rybnik); Racibórz - Krzyżanowice; Żywiec - Zwardoń; Bytom - Chorzów Stary.

Sytuacja pogodowa na Śląsku. Zobacz więcej


Groźnie na Dolnym Śląsku - przeszła trąba

Bardzo niebezpiecznie było też na Dolnym Śląsku. Z relacji mieszkańców wynika, że nad Kotliną Kłodzką przeszła trąba powietrzna. W regionie uszkodzonych zostało 15 dachów. Najbardziej niebezpiecznie było w Międzylesiu. Ucierpiał między innymi dach kościoła.

Strażacy mają pełne ręce roboty, interweniowali już ponad 100 razy. Przede wszystkim pomagają mieszkańcom w zabezpieczeniu budynków. Na niektórych drogach zalegają drzewa. W miejscowości Michałowice trwają naprawy awarii prądu.

Nawałnice zatrzymały pociągi

Silna burza przeszła też nad Poznaniem. Tam również występują utrudnienia w komunikacji. Drzewa zablokowały między innymi trasę Poznań Wola-Kiekrz. Jak podaje PKP, zatrzymany został pociąg Świnoujście-Kraków Uznam. Utrudnienia dotyczą również 6 innych pociągów z Poznania w kierunku Szczecina.

Sytuacja pogodowa w Wielkopolsce. Zobacz więcej


Pomoc strażaków okazała się niezbędna także w Małopolsce. Musieli tam interweniować ponad 200 razy. Najwięcej strat odnotowano w powiatach krakowskim, myślenickim i wadowickim. Silny wiatr zrywał tam dachy i uszkodził linie energetyczne. Kłopoty są także w samym Krakowie. W tej chwili tramwaje nie kursują przez ulice Brożka, Nowosądecką, Podchorążych, Franciszkańską, Dominikańską, Kocmyrzowską, Ujastek Mogilski, Igołomską i Mrozową. Uruchamiana jest tam zastępcza komunikacja autobusowa. Nie kursuje także część autobusowych linii aglomeracyjnych. Szczególne utrudnienia z powodu zablokowanych dróg są w rejonie Zabierzowa i Liszek.

Sytuacja pogodowa na Opolszczyźnie. Zobacz więcej

Utrudnienia na kolei

Służby techniczne PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. cały czas pracują przy usuwaniu skutków nawałnic. W sumie burze spowodowały opóźnienia 250 pociągów, a 54 składy zostały odwołane.  Przewoźnicy - PKP Intercity, Przewozy Regionalne i Koleje Śląskie wzajemnie honorują bilety w regionie.

Kilkaset osób i 50 zespołów szybkiego usuwania awarii oraz kilkanaście pociągów sieciowych pracuje w tej chwili na Śląsku. Trwają prace nad przywróceniem ruchu w rejonie Katowic i Krakowa.

Pasażerowie otrzymują informacje o utrudnieniach. W pociągach wydawane są poczęstunki a na 40 dworcach kolejowych PKP S.A. wydawane są napoje dla podróżnych oczekujących na pociągi opóźnione powyżej 30 minut.  Na dworcach w Krakowie i Katowicach pomocą służą także informatorzy mobilni. Informacji na bieżąco udziela infolinia PKP Intercity - 19 757. Jest ona dostępna także na stronie internetowej zarządcy infrastruktury.

121 pasażerów pociągu IC Chopin relacji Warszawa Wiedeń musi przesiąść się do autobusów, które przewoźnik zapewni przy współpracy z wojewodą. Pociąg został unieruchomiony w pobliżu miejscowości Kobior (na szlaku Pszczyna - Kobior). Akcja może potrwać kilka godzin. Trasa Pszczyna - Kobior jest nieprzejezdna z powodu powalonych drzew.

2 pociągi międzynarodowe jadące w stronę Pragi i z Pragi pojadą zmienioną trasą przez Chałupki. Służby techniczne starają się też udrożnić odcinek z Czechowic Dziedzic do Katowic oraz z Zebrzydowic do Katowic. Regionalni przewoźnicy wprowadzają na tych trasach komunikację zastępczą.

Przywrócono ruch na linii Kraków - Batowice w kierunku Warszawy. Przejezdna jest też trasa Zakopane - Sucha Beskidzka. Natomiast na trasie Sucha Beskidzka - Kraków służby oczyszczają tory z powalonych drzew.

Fatalne prognozy

Niestety, prognozy są fatalne. Synoptycy ostrzegają, że tak niebezpieczna burzowa aura się utrzyma.Wkrótce w zasięgu burzowego frontu znajdą się niemal wszystkie regiony Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed nawałnicami. Mocno grzmieć ma dziś w 10 regionach: w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem, Łódzkiem, na Mazowszu, Kujawach, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. Wyładowaniom mają towarzyszyć ulewy oraz silny wiatr osiągający w porywach nawet do 80 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są również lokalne gradobicia oraz trąby powietrzne.

Wartości na termometrach nadal wysokie. Najgoręcej będzie na Podkarpaciu - nawet do 31 stopni Celsjusza, a najchłodniej na Pomorzu Gdańskim - maksymalnie do 23 stopni Celsjusza. Powieje na ogół umiarkowany wiatr, a w czasie burz silny i porywisty. Zachmurzenie - zwłaszcza w czasie burz -  będzie wzrastać.

Służby apelują o rozwagę i ostrożność w czasie burz. W czasie wyładowań atmosferycznych nie wolno chować się pod drzewami, z balkonów należy pousuwać wszystkie ruchome przedmioty i odłączyć od prądu sprzęty AGD.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama