Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:26

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NW 24 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
14% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Gęsty smog nad Zakopanem. "Można siekierę zawiesić"

Zakopane jest w ostatnich dniach jednym z najbardziej zadymionych miast w Małopolsce. Wartości pyłu zawieszonego w powietrzu kilkukrotnie przekraczają tam dopuszczalne normy. Powietrze nad miastem jest tak gęste od dymu, że - jak mówią górale - "można by w nim siekierę zawiesić". O sprawie informuje RMF FM.

Minionej nocy wartość pyłu zawieszonego nad stolicą Tatr przez kilka godzin aż pięciokrotnie przekraczała dopuszczalne normy. Średnia za poprzednią dobę przekroczyła zaś normę niemal trzykrotnie. Gorsze powietrze w całej Małopolsce miała wczoraj tylko Skawina, a Zakopane pokonało nawet najbardziej zadymione rejony Krakowa - al. Krasińskiego czy Kurdwanów.

Jak na ironię, wszystko to dzieje się w momencie, kiedy władze Zakopanego chwalą się wprowadzeniem na dużym obszarze miasta ekologicznego ogrzewania geotermalnego. Niestety okazuje się, że geotermia nie dotarła jeszcze wszędzie, a kryzys powoduje, że mieszkańcy chętniej sięgają po najtańsze, więc i najgorsze paliwa do ogrzewania domów. Palą tanim węglem, a nierzadko także... śmieciami. W ten sposób trują się sami i odstraszają potencjalnych gości.

Reklama

CZYTAJ WIĘCEJ NA RMF24.PL

Smogowa czapa

Dodatkowo sytuację nad miastem pogarsza bezwietrzna pogoda, a także silna inwersja temperatury. Na Hali Gąsienicowej było dzisiaj rano o 15 stopni cieplej niż w Zakopanem. Tam termometry pokazywały plus 6 stopni, a na dole, w Zakopanem, minus 9. To powoduje, że zimne powietrze z zanieczyszczeniami utrzymuje się blisko gruntu i nie może wydostać się z Kotliny Zakopiańskiej. Przez to polska stolica Tatr przykryta jest swoistą smogową czapą.

Przy tak dużym zanieczyszczeniu ludzie starsi, chorzy i małe dzieci powinni unikać długiego przebywania na "świeżym" powietrzu i raczej nie wychodzić z domu. Powinno się także zrezygnować z uprawiania sportu na zewnątrz.

Powietrze nad większością Małopolski złe i bardzo złe Przed południem jakość powietrza oznaczona została jako "bardzo zła" w czterech stacjach pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska: na al. Krasińskiego, ul. Bujaka i ul. Bulwarowej w Krakowie oraz w Skawinie. Złą jakość powietrza wskazały stacje w Zakopanem i Suchej Beskidzkiej, dostateczną - w Nowym Sączu i Olkuszu. Tylko w Tarnowie i Trzebini jakość powietrza opisano komunikatem "dobra" w zielonym kolorze.

Maciej Pałahicki

Edyta Bieńczak

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!


Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni


Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca


Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


RMF
Dowiedz się więcej na temat: smog | Zakopane | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy