Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:49

04:37 20:47

19:04 01:00

25°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 24°C
  • Ciśnienie 1021 hPa
  • Wiatr WNW 18 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
19% normy
pm 10
11% normy
Jutro 28°C 15°C
Sobota 29°C 16°C

Gdzie jest burza? W interaktywnym radarze widać aktualne zagrożenia pogodowe

W sieci można sprawdzić, w których rejonach aktualnie przechodzi burza, gdzie trwają opady lub odnotowano silniejsze porywy wiatru. Przed gwałtownymi burzami ostrzega również IMGW.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej reaguje na bieżące zagrożenia wydając specjalne komunikaty z ostrzeżeniami przed wyładowaniami atmosferycznymi. Podane z wyprzedzeniem informacje pozwalają przygotować się na trudniejsze warunki. Nie jest to jednak jedyny sposób reagowania na zmieniającą się często pogodę.

Radar burz pokazuje, gdzie aktualnie jest niebezpiecznie

W sieci można zapoznać się również z mapkami, tzw. radarami burz, które pokazują aktualny przebieg zjawisk. Sam IMGW pozwala na taką obserwację. Dzięki przygotowanym przez Instytut animacjom możemy sprawdzić, jaki jest kierunek wiatru oraz jego intensywność, a także jak się przedstawia sytuacja opadowa.

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Informacje o podobnej treści przedstawia także strona skyradar.pl, która pokazuje przez które regiony naszego kraju (i nie tylko) aktualnie przechodzi front burzowy. Podobne dane znajdziemy także na windy.com.

Jak zachować się podczas burzy?

Przy śledzeniu ostrzeżeń pogodowych ważne jest również zapoznanie się z poradami, jak zachować się podczas burzy. W czasie każdej większej fali wyładowań strażacy odnotowują bowiem liczne zgłoszenia, z których dowiadujemy się o tragicznych zdarzeniach podczas burz. By uniknąć wspomnianych tragedii zaleca się przede wszystkim bezpieczne schronienie się przed nadchodzącą burzą. Pozostając w domu podczas burzy pamiętajmy m.in. o zamykaniu drzwi i okien, czy zabezpieczeniu niestabilnych przedmiotów na balkonie lub przed domem. 

Kiedy wyładowanie atmosferyczne zastanie nas w drodze, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie i unikać otwartych przestrzeni, a także przebywania pod drzewami czy na wodzie. Kiedy nie ma takiej możliwości, warto chociażby poszukać obniżeń terenu, by nie znajdować się na najwyższych punktach. Wyprawy nad wodę lub w góry należy z kolei zaplanować z uwzględnieniem prognoz i ostrzeżeń pogodowych. 

Burzowe fakty i mity

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gdzie jest burza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy