Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:36

07:14 17:26

14:10 21:37

19°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr WSW 20 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
50% normy
pm 10
34% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 15°C 7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Gawłowski: Nie ma powodów do paniki, ale zagrożenie ciągle istnieje

Nie ma powodów do paniki, choć zagrożenie ciągle istnieje - podkreśla wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. - Nie prognozuje się żadnych zagrożeń meteorologicznych, które mogłyby stanowić niebezpieczeństwo powodziowe - dodaje.

Stanisław Gawłowski tłumaczy w wypowiedzi dla Informacyjnej Agencji Radiowej, że ciężka sytuacja w Czechach nie ma praktycznie żadnego wpływu na powodzie w Polsce, bo dotyczy zlewni innych rzek. Głównie chodzi o Dunaj i Łabę.
 - Te wody i te opady są w całości odprowadzane do tych rzek, stąd tam to zagrożenie; nie występuje zagrożenia po stronie polskiej - podkreśla.
 Gawłowski wyjaśnia, że zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że front atmosferyczny znad Czech przesunie się nad Polskę, jednak w tym momencie wydaje się to mało prawdopodobne. Istnieje natomiast niebezpieczeństwo pojawienia się lokalnych burz, a wraz z nimi opadów; nawet do 50 milimetrów. 

Dynamicznie zmieniające się warunki pogodowe

Reklama


Tłumacząc, czemu nie wiedzieliśmy o zagrożeniu powodziowym, minister Gawłowski mówił o dynamicznie zmieniających się warunkach pogodowych. Jego zdaniem, prognozy przygotowane na tydzień wcześniej, nie zawsze są dokładne. Uważa jednak, że system działający w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa sprawdził się, bo obecnie mówimy jedynie o lokalnych podtopieniach
Gawłowski zapewnia, że są przygotowane pieniądze na usuwanie bieżących skutków powodzi. Według niego, system sprawdził się już dwa lata temu.

Strażacy w akcji

Od rana na podtopionym Dolnym Śląsku pada deszcz. Na terenie powiatu lubańskiego woda podnosi się. Na wysokości miejscowości Leśna rzeka Kwisa wystąpiła z koryta. Pracują tam strażacy, którzy umacniają wały przeciwpowodziowe i ochraniają zagrożone domostwa.
Podobna sytuacja jest w powiecie zgorzeleckim, gdzie poziom rzek się podnosi. W całym województwie w 19 miejscach przekroczone są stany alarmowe, a w 14 - ostrzegawcze.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: zagrożenie powodziowe | Dolny Śląsk | powódź | Polska | podtopienia | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje