Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:43

07:19 15:28

13:35 22:35

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -6°C
  • Ciśnienie 1025 hPa
  • Wiatr ESE 22 km/h
43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
102% normy
pm 10
65% normy
Jutro 0°C -4°C
Czwartek 0°C -8°C

Front burzowy nad Polską. Wiele interwencji straży pożarnej

Prawie tysiąc razy interweniowali w czwartek (2 lipca) strażacy w związku z przechodzącym przez Polskę frontem atmosferycznym - przekazał rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski. Najwięcej interwencji odnotowano w województwie śląskim. W czwartek wieczorem IMGW wydało także ostrzeżenie przed burzami z gradem dla centralnej, południowej i wschodniej części kraju.

Jak zaznaczył rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski, w czwartek - według stanu na godz. 21 - strażacy przeprowadzili 996 interwencji w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie śląskim (225), mazowieckim (213) oraz małopolskim (136).

Z informacji przekazanych przez komendę PSP w Warszawie wynika, że w czwartek w woj. mazowieckim odnotowano 140 interwencji. Do największej liczby zdarzeń strażacy wyjeżdżali w powiecie otwockim (30), mińskim (24) i grójeckim (14). W Warszawie i Radomiu odnotowano po dziewięć interwencji.

Reklama

Jak zaznaczył rzecznik komendanta mazowieckiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski, ok. 80 z tych zdarzeń związanych było z silnym wiatrem. Strażacy wyjeżdżali usuwać połamane gałęzie i przewrócone drzewa. 60 zdarzeń to podtopione drogi i budynki. Nie odnotowano osób rannych.

Sytuacja w Małopolsce

W powiecie wadowickim w Małopolsce po przejściu silnej burzy z obfitymi opadami w ciągu dwóch godzin strażacy interweniowali około 40 razy. "Zgłoszenia jeszcze napływają. Mamy sporo pracy" - powiedział dyżurny wadowickiej straży pożarnej.

W miejscowości Jaroszowice w wyniku gwałtownego spływu wody opadowej zalało ok. 50-60 budynków. Jak informuje straż pożarna, sytuacja w tym miejscu jest już opanowana, trwa sprzątanie i wypompowywanie wody z zalanych piwnic.

Lokalny portal informacyjny wadowice24.pl podał, że zgłoszenia o zalanych piwnicach napłynęły m.in. ze Świnnej Poręby, Mucharza, Gorzenia i Jaroszowic, gdzie strażacy z OSP musieli ułożyć kilkadziesiąt worków z piaskiem, by zabezpieczyć domy przed wodą. Wdarła się ona do paru nieruchomości.

W Kleczy Dolnej woda przelała się przez drogę krajową 52, powodując czasowo utrudnienia w ruchu.

Liczne interwencje na Śląsku

Ok. 200 razy interweniowali w czwartek wieczorem strażacy w woj. śląskim, usuwając skutki intensywnych burz - poinformowała z kolei rzeczniczka śląskiej straży pożarnej młodsza brygadier Aneta Gołębiowska.

Doszło do wielu lokalnych podtopień, zalane są ulice, piwnice, garaże. Dotychczas najwięcej interwencji odnotowano w Czeladzi, gdzie zalany został m.in. parking przy centrum handlowym.

Ostrzeżenia IMGW

W czwartek wieczorem IMGW wydało ostrzeżenie przed burzami z gradem dla centralnej, południowej i wschodniej części kraju. Alert drugiego stopnia obowiązuje na większej części woj. mazowieckiego, południowych powiatów woj. małopolskiego, powiatów krośnieńskiego i jasielskiego w woj. podkarpackim, a także północno-wschodniej części woj. śląskiego oraz powiatów: puławskiego, ryckiego i łukowskiego w woj. lubelskim.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują nadal w województwach: dolnośląskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także części łódzkiego, podlaskiego i w dwóch powiatach woj. wielkopolskiego.

Według tej prognozy, mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, a lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może padać grad. W woj. mazowieckim oraz pozostałych miejscach objętych alertem drugiego stopnia, wysokość opadów może dojść nawet do 60 mm, a wiatr do 90 km/h. Tam też może padać grad.

Instytut wydał również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego. Na tym obszarze, w związku z opadami deszczu podczas burz, na mniejszych rzekach oraz w dorzeczach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W dorzeczach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Alert drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy