Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:15

07:12 17:29

18:00 07:47

14°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1002 hPa
  • Wiatr SSW 17 km/h
31
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
74% normy
pm 10
49% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 9°C 2°C

Fatalne prognozy. Rząd przygotowuje się na powódź

- Trzeba dmuchać na zimne i przygotować się na ulewy - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej, komentując doniesienia synoptyków o tym, iż w najbliższych dniach w południowo-wschodniej Polsce spodziewane są intensywne opady deszczu. - Mam nadzieję, że nie dojdzie do zdarzeń szczególnie dramatycznych, ale tutaj czujność jest bez wątpienia potrzebna. Na pewno może dojść do przekroczenia stanów alarmowych w niektórych miejscowościach na południu - dodał.

- Wobec spodziewanych opadów na południu Polski służby sprawdzą stan urządzeń przeciwpowodziowych - zapowiedział Tusk. Jak powiedział premier, sytuacja powodziowa była jednym z tematów posiedzenia Rady Ministrów.

- Na południu Polski miały już miejsce opady bardzo intensywne, szczególnie na Podkarpaciu - mówił premier. - Spodziewamy się dziś i jutro opadów na dużą skalę, szczególnie w Małopolsce, ale ta strefa opadów nadmiernych z punktu widzenia bezpieczeństwa może się rozszerzać w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin także na Podkarpacie, Opolszczyznę i Dolny Śląsk - dodał.

Reklama

Czy powtórzy się scenariusz sprzed 4 lat?

- Będziemy sprawdzali, także w najbliższych godzinach, w tych newralgicznych miejscach, jaki jest stan infrastruktury zabezpieczającej przed powodziami - poinformował Tusk. Zaznaczył, że w ciągu dwóch dni spadło w niektórych rejonach ok. 100 milimetrów i więcej wody.

Nawiązał do powodzi z 2010 r., w której w kilku krajach Europy środkowej zginęło kilkadziesiąt osób, w tym 25 w Polsce. - Dzisiaj mija czwarta rocznica tej wielkiej powodzi tak zwanej majowej i dlatego jesteśmy przeczuleni, ale w dobrym tego słowa znaczeniu - powiedział.

- Poprosiłem o informacje, jeśli chodzi o stan zbiorników, które wówczas zawiodły, a raczej praca na tych zbiornikach wówczas nie była najlepsza i była jednym z powodów bardzo wysokiej fali powodziowej w niektórych miejscowościach - dodał.

Zapowiedział, że poprosi, by nowy szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbrygadier Straży Pożarnej Janusz Skulich, dokonał wizytacji wybranych obiektów.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama