Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:28

04:14 20:58

23:23 05:19

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr WNW 17 km/h
5
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
13% normy
pm 10
10% normy
Jutro 23°C 11°C
Niedziela 26°C 13°C

Fale rosną z powodu ocieplenia klimatu? Ciekawe badanie

Grupa naukowców z USA zbadała fale rozbijające się o brzegi Kalifornii. Okazało się, że są one większe niż kiedyś, a to może mieć duży wpływ na bezpieczeństwo nadmorskich miejscowości. Według badaczy dzieje się tak z powodu ocieplenia klimatu. Dowiedz się, jak bardzo urosły oceaniczne fale oraz w jaki sposób uczonym udało się to zmierzyć.

O tym, że mamy obecnie do czynienia z rekordowo gorącym okresem, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Naukowcy uważają, że lipiec był "najgorętszy od tysięcy lat" a z plagą śmiertelnie niebezpiecznych pożarów zmagały się kraje południa Europy. Teraz wygląda na to, że zmiany klimatu powodują więcej zmian. Z najnowszego badania wynika, że mogą przyczyniać się do zwiększenia wysokości fal.

Reklama

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Zbadali fale sejsmografami

Oceanograf Peter Bromirski z Instytutu Oceanografii Scripps przy Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego przeanalizował dane sejsmiczne z ostatnich 90 lat, by zbadać zmiany w długości fal rozbijających się o wybrzeże Kalifornii. Badanie opublikowano w piśmie "Journal of Geophysical Research - Oceans".

Po tym jak fale uderzają w brzeg, cofają się i zderzają z kolejnymi falami. Powstała w ten sposób energia odbija się od morskiego dna i może być wychwytywana przez sejsmografy wykorzystywane do wykrywania trzęsień ziemi. Im większa jest wykrywana energia, tym wyższa jest fala, z której ona pochodzi.

Czytaj też: Naukowcy ostrzegają: Morza stają się coraz groźniejsze dla ludzkości

Do tej pory, badając długość fal, naukowcy bazowali na wskazaniach z systemu boj należących do amerykańskiej Narodowej Agencji Badania Oceanu i Atmosfery (NOAA). Jednak pozyskane w ten sposób dane pozyskiwane są od 1980 roku, co według Bromirskiego było zbyt krótkim okresem, by wykonać dokładne porównania.

Aby sięgnąć głębiej w przeszłość, naukowiec zebrał grupę studentów, by pomogli mu przeanalizować codzienne wskazania sejsmiczne z wielu dekad. Była to iście benedyktyńska praca, która trwała wiele lat. Ostatecznie jednak się opłaciła.

Fale trochę urosły i nabrały sił

Badacze odkryli, że przeciętna długość fal u wybrzeży Kalifornii podczas zimy wydłużyła się o około 30 cm od 1970 roku. Jest to okres uznawany za początek przyspieszenia ocieplania się klimatu na Ziemi.

Zobacz: Służby medyczne alarmują. Rośnie liczba zachorowań na trąd w USA

Wskazują, że coraz częściej u brzegów Kalifornii występują fale wysokie na cztery metry. Według uczonych takie fale w okresie 1996-2016 pojawiają dwa razy częściej niż w okresie 1949-1969. Ponadto od 1970 roku pojawia się dwa razy więcej dużych fal niż miało to miejsce przed latami 70. ubiegłego wieku.

Wyższe fale dysponują też większą energią niż mniejsze fale. Peter Bromirski wskazuje, że zwiększenie rozmiarów fal oraz ich częstsze występowanie, w połączeniu ze wzrostem poziomu oceanów, mogą się przyczynić do zwiększenia erozji brzegu. W przyszłości może też pojawić się większe ryzyko powodzi i lawin błotnych w nadmorskich miejscowościach.

Sprawdź: Najgorętsze miejsca Europy i świata: Niewiarygodne temperatury

Brzegi pod coraz większą presją

Wyniki tej pracy skomentował dla serwisu AP News oceanograf Gary Griggs z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz. Twierdzi on, że chociaż wzrost wysokości fal o około 30 cm w przeciągu 50 lat nie jest szczególnie imponujący, to wnioski korespondują z dotychczasową wiedzą naukową na temat ocieplania oceanów: fale są coraz bardziej niszczycielskie a sztormy silniejsze i coraz mocniej niszczą wybrzeża.

Peter Bromirski zwraca z kolei uwagę, że "jeśli burze na Pacyfiku i produkowane przez nie fale będą się wzmacniać wraz z postępem zmian klimatu i wzrostem poziomu morza", to stworzy to jeszcze więcej wyzwań związanych z próbami przewidzenia ich wpływu dla wybrzeża w Kalifornii.

Może cię zainteresować: Motyle tak polubiły te wyspy, że nie chcą wracać. Pomaga im klimat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | fale | Kalifornia | ocieplanie klimatu | zmiany klimatu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy