Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:29

5:31 19:41

7:5123:49

21°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 20°C
 • Ciśnienie 1027 hPa
 • Wiatr NNW 33 km/h
 • Dla biegaczy
  10
  Idealne

  Idealna pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
33% normy
pm 10
22% normy
Jutro 21°C 11°C
Sobota 23°C 6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Fala upałów w Polsce. Służby ostrzegają i apelują o rozwagę

Żar leje się z nieba w całej Polsce. Z prognoz wynika, że temperatura ma wzrosnąć nawet do 37-38 stopni Celsjusza. Służby apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Statystyki są zastraszające. Od początku lipca w Polsce utonęło 147 osób.

Praktyka pokazuje, że do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach. Poprzednia fala upałów zebrała śmiertelne żniwo.  W ciągu dwóch dni  4-5 lipca  utonęło aż 37 osób, z czego aż 26 w niedzielę 5 lipca. Był to najtragiczniejszy dzień tych wakacji pod względem liczby utonięć. W miniony weekend utonęły 4 osoby.

Reklama

Meteorolodzy ostrzegają, że w ten weekend temperatura wyraźnie przekroczy 30 stopni, a nawet może zbliżyć się do 40. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. Dlatego służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Służby przypominają też, że na terenie niemal całej Polski obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Od 3 sierpnia strażacy odnotowali już 375 pożarów lasów, najwięcej w woj. mazowieckim. Zaczęły się wakacje, stąd prośba do turystów wypoczywających w polskich lasach o zachowanie szczególnej ostrożności. Podobnie należy zachowywać się na terenach przyleśnych, łąkach oraz torfowiskach. Większość pożarów w lasach powstaje niestety z winy człowieka.

Pożar rozwija się bardzo szybko, powodując bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Pożary zagrażają środowisku, ale również życiu ludzi, którzy znaleźli się w pobliżu oraz ich mieniu. W przypadku wprowadzenia zakazu wstępu do lasu, należy bezwzględnie przestrzegać tego przepisu aż do odwołania. To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów powstających w lasach.

Jedźmy powoli!

W trakcie jazdy w upałach osłabiona jest też nasz koncentracja. - Musimy pamiętać również o tym, że często przy takich temperaturach topi się asfalt, a nagrzany układ hamulcowy sprawia, że hamulce są mniej skuteczne - przestrzegają służby. 

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje