Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:10

06:37 18:13

18:36 05:40

13°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NE 11 km/h
33
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
79% normy
pm 10
56% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 21°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Fala upałów w Polsce. Służby ostrzegają i apelują o rozwagę

Żar leje się z nieba w całej Polsce. Z prognoz wynika, że temperatura ma wzrosnąć nawet do 37-38 stopni Celsjusza. Służby apelują o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Statystyki są zastraszające. Od początku lipca w Polsce utonęło 147 osób.

Praktyka pokazuje, że do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej na niestrzeżonych kąpieliskach, w rzekach, jeziorach i stawach. Poprzednia fala upałów zebrała śmiertelne żniwo.  W ciągu dwóch dni  4-5 lipca  utonęło aż 37 osób, z czego aż 26 w niedzielę 5 lipca. Był to najtragiczniejszy dzień tych wakacji pod względem liczby utonięć. W miniony weekend utonęły 4 osoby.

Reklama

Meteorolodzy ostrzegają, że w ten weekend temperatura wyraźnie przekroczy 30 stopni, a nawet może zbliżyć się do 40. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. Dlatego służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Służby przypominają też, że na terenie niemal całej Polski obowiązuje duże zagrożenie pożarowe w lasach. Od 3 sierpnia strażacy odnotowali już 375 pożarów lasów, najwięcej w woj. mazowieckim. Zaczęły się wakacje, stąd prośba do turystów wypoczywających w polskich lasach o zachowanie szczególnej ostrożności. Podobnie należy zachowywać się na terenach przyleśnych, łąkach oraz torfowiskach. Większość pożarów w lasach powstaje niestety z winy człowieka.

Pożar rozwija się bardzo szybko, powodując bardzo duże zadymienie, niebezpieczne dla ruchu drogowego. Pożary zagrażają środowisku, ale również życiu ludzi, którzy znaleźli się w pobliżu oraz ich mieniu. W przypadku wprowadzenia zakazu wstępu do lasu, należy bezwzględnie przestrzegać tego przepisu aż do odwołania. To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów powstających w lasach.

Jedźmy powoli!

W trakcie jazdy w upałach osłabiona jest też nasz koncentracja. - Musimy pamiętać również o tym, że często przy takich temperaturach topi się asfalt, a nagrzany układ hamulcowy sprawia, że hamulce są mniej skuteczne - przestrzegają służby. 

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje