Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:10

04:26 20:56

23:31 08:52

13°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr W 7 km/h
15
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
37% normy
pm 10
25% normy
Jutro 27°C 18°C
Sobota 20°C 12°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Fala upałów w Indiach. Odnotowano 47,5 stopnia Celsjusza

Meteorolodzy ogłosili czerwony alarm dla północnych Indii na pierwsze dwa dni tygodnia. W poniedziałek (25 maja) w radżastańskim Churu zanotowano 47,5 stopnia Celsjusza. Władze odradzają wychodzenia na zewnątrz między godz. 13 a 17.

Agencja PTI informuje, że w niektórych częściach Delhi temperatura przekroczyła 46 st. C. Indyjscy synoptycy ogłosili czerwony alert m.in. dla stolicy i sąsiedniej Harjany, zachodniego stanu Radżastan oraz najludniejszego stanu Indii Uttar Pradeś.

Reklama

"Dzisiaj było niesamowicie gorąco, więc szybko zrezygnowałem z wychodzenia z domu" - powiedział Arvind Gosh, księgowy z południowego Delhi. "Możemy jeszcze pracować z domu, ale pewnie wiele innych osób skorzystało z poluzowania zasad kwarantanny i wyszło na zewnątrz w ten upał" - dodał.

Najpierw cyklon, teraz upały

Według ekspertów fala upałów związana jest z cyklonem Amphan, który zdewastował wschodnie wybrzeże Indii. 

"Po poważnym cyklonie takim jak Amphan, kierunek wiatrów nad lądem zmienił się na północno-wschodni, który jest ciepły i suchy" - powiedział portalowi Downtoearth Mrutyunjay Mohapatra, generalny dyrektor Indyjskiego Departamentu Meteorologicznego (IMD).

Na początku kwietnia IMD przewidywało, że od kwietnia do czerwca br. średnia temperatura w kraju będzie wyższa o 1 st. C, a prawdopodobieństwo wystąpienia maksymalnych temperatur oceniono na 40 proc.

Północne Indie odetchną dopiero w piątek, kiedy przyjdą opady przedmonsunowe. "Przyniesie to ulgę tysiącom ludzi, którzy na piechotę wciąż wracają do domów w czasie ogólnokrajowej kwarantanny" - zauważył w rozmowie z PAP Rishi Kant, działacz społeczny z Delhi. "Trudno sobie wyobrazić, w jakim są stanie idąc w takim ukropie" - podkreślił.

Specjalistyczny portal Indiaspend wyliczył, że ubiegłoroczna fala upałów i temperatury powyżej 40 st. C dotknęły 65 proc. populacji Indii.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama