Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:39

4:40 20:45

1:490:30

20°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 20°C
 • Ciśnienie 1011 hPa
 • Wiatr W 7 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  8
  Dobre

  Warunki atmosferyczne dobre, bardzo małe ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Pogoda sprzyjająca średniej aktywności komarów
41
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
98% normy
pm 10
70% normy
Jutro 26°C 14°C
Niedziela 27°C 17°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Fala upałów: W Europie topią się i pękają nawierzchnie dróg

Nie tylko Polskę nawiedziły w tych dniach prawdziwie tropikalne upały. Wyjątkowo gorąco jest niemal w całej Europie - gdzieniegdzie temperatura sięgnęła 40 stopni w cieniu. Pękają i topią się nawierzchnie dróg.

We Fryburgu na południowych zachodzie Niemiec słupek rtęci przekroczył wczoraj granicę 39 stopni. Osobom pracującym w okolicznych winnicach zalecono pozostawanie w domu przez większość dnia - mogą pracować tylko rankami i wieczorami. W niedalekim Heidelbergu z gorąca popękała nawierzchnia dróg.

Reklama

Problemy z przegrzanym asfaltem są też w Holandii. Aby zapobiec jego topieniu się, drogowcy posypują drogi solą. Z Belgii nadeszła informacja o najgorętszej nocy dniu od 1833 roku, kiedy rozpoczęto pomiary - w Brukseli było 24,5 stopnia.

Wkrótce spodziewane jest jednak ochłodzenie. Albo przynajmniej zelżenie upałów. Meteorolodzy ostrzegają, że wielu regionach Europy można spodziewać się gwałtownych zjawisk atmosferycznych - burz z piorunami i gradobicia.

A znawcy klimatu mówią, że mieszkańcy Starego Kontynentu powinni powoli przyzwyczajać się do upałów. Może to wymusić różnego rodzaju zmiany w naszych przyzwyczajeniach - choćby wprowadzenie sjesty, czyli popołudniowego odpoczynku, na razie popularnego głównie w krajach południowej Europy.

W Niemczech blisko rekordu ciepła

Niemcy zmagają się z falą upałów. Synoptycy ostrzegają jednocześnie przed gwałtownymi burzami.

W miejscowości Bad Duerkheim w Nadrenii-Palatynacie termometry pokazywały wczoraj 39,2 stopnia Celsjusza. Mało brakowało, a zostałby pobity niemiecki rekord ciepła.

Z powodu upałów w wielu regionach popękały autostrady. W Berlinie trzeba było zamknąć szklaną kopułę Bundestagu. W środku zrobiło się bowiem tak gorąco, że zwiedzającym ją turystom robiło się słabo.

Także dziś w całych Niemczech panują ponad 30-stopniowe upały. Bardzo wysokiej temperaturze mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem, a nawet - trąbami powietrznymi.

Burze już wczoraj dały się we znaki mieszkańcom Turyngii. Silny wiatr łamał drzewa i przewracał jadące ciężarówki.

Dowiedz się więcej na temat: upały

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje