Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:48

07:17 15:30

15:34 04:44

6°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 1°C
  • Ciśnienie 1019 hPa
  • Wiatr W 20 km/h
56
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
143% normy
pm 10
116% normy
Jutro 2°C -1°C
Niedziela 1°C -2°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Fala rekordowych upałów w północno-wschodniej Azji

Japonię, Chiny i Koreę Płd. nękają rekordowe upały. Termometry wskazują ok. 40 stopni Celsjusza. W Japonii są ofiary śmiertelne, a Korea Płd. zmaga się z niedoborem energii elektrycznej; władze zalecają ograniczanie używania klimatyzacji - podała we wtorek CNN.

W poniedziałek w mieście Shimanto na południu Japonii odnotowano 41 stopni Celsjusza, co stanowi rekord. We wtorek tamtejsze służby meteorologiczne ogłosiły alarm dla 37 z 47 prefektur, ostrzegając, że upały mogą utrzymać się przez mniej więcej tydzień w zachodniej, centralnej i południowej części kraju. W Japonii na 52 zgony spowodowane udarem cieplnym w okresie od maja do sierpnia, prawie jedna trzecia przypadła na miniony tydzień.

Najgorętszym miesiąc od 140 lat

Reklama

W ubiegłym tygodniu mieszkańcy Szanghaju we wschodnich Chinach doświadczyli czterech najcieplejszych dni, gdy temperatura wzrosła do ponad 40 stopni Celsjusza - poinformowały miejscowe media. Lipiec w Szanghaju był najgorętszym miesiącem w ciągu ostatnich 140 lat.

We wtorek chińska narodowa stacja meteorologiczna ogłosiła drugi najwyższy stan alarmowy w centralnej i południowej części kraju.

Z kolei w Korei Południowej rekordową od 20 lat temperaturę, czyli 39,2 stopnia Celsjusza, zanotowano w mieście Gimhe, w południowej części kraju. Z powodu upałów Korei grozi kryzys energetyczny. Ze względu na groźbę niedoboru energii władze nakazały pracownikom instytucji rządowych wyłączenie klimatyzacji oraz ograniczenie używania wind.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: upały | temperatury | lato | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy