Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:59

04:45 20:39

22:18 08:24

20°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 22°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr N 2 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
38% normy
pm 10
22% normy
Jutro 24°C 15°C
Piątek 26°C 15°C

Europa kontra upały: Ludzie i zwierzęta odpoczną?

Południe Europy zmaga się z falą ekstremalnie wysokich temperatur. W Hiszpanii termometry pokazują ponad 40 stopni Celsjusza, ale będzie jeszcze goręcej. We Włoszech obrona cywilna ostrzega przed wychodzeniem na ulicę a w Rzymie autobusy bez klimatyzacji nie opuszczają zajezdni. W Grecji wprowadzono zakaz pracy zwierząt w najgorętszych dniach. Sprawdź, jak państwa południowej Europy walczą z falą upałów.

Nie tylko Polska w weekend będzie się mierzyć z potężną falą upałów. Od początku tygodnia z ekstremalnie wysokimi temperaturami walczą też między innymi Włosi oraz inne kraje południowej Europy.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Naprawdę gorąca Hiszpania

W środę Hiszpania doświadcza w niektórych miejscach temperatur sięgających 40 stopni Celsjusza. To jednak nie koniec upału na Półwyspie Iberyjskim. Według prognoz synoptyków w weekend zarówno w Hiszpanii, jak i w wielu innych państwach południa Europy uderzy fala gorąca z temperaturami rzędu 45 st. C.

Nie będzie to pierwszy taki przypadek w ostatnim czasie. Już w poniedziałek w wiosce Loja nieopodal Granady zanotowano 45 stopni Celsjusza. W środę o godzinie szóstej rano w ponad 100 stacjach synoptycznych w Hiszpanii zanotowano temperatury co najmniej 35 st. C - powiedział agencji AP meteorolog Rubén del Campo z hiszpańskiego państwowego instytutu meteorologicznego. Jak mówi specjalista, dzięki chłodnym wiatrom z północy i wschodu w większości Hiszpanii będzie chłodniej, z wyjątkiem Andaluzji, gdzie gorące wiatry wiejące z wnętrza półwyspu spowodują wzrost temperatur.

Zobacz też: Europa się gotuje. Szokujący raport klimatyczny

Piekielnie upalne południe

Choć w części Hiszpanii w najbliższych dniach będzie nieco chłodniej, to reszta europejskich krajów z obszaru Morza Śródziemnego stawi czoła fali potężnych upałów. We Włoszech w czwartek czerwony alarm ma być ogłoszony w 10 miastach. Na Sardynii temperatura może sięgnąć nawet 45 stopni Celsjusza.

Obrona cywilna w Rzymie zaleciła mieszkańcom stolicy Włoch, by w miarę możliwości nie wychodzili na dwór w godzinach od 11 do 18 i starali się pozostawać w cieniu lub klimatyzowanych pomieszczeniach.

Sprawdź: Śnieg w Johannesburgu: Afrykańczycy w szoku

Dziesiątki rzymskich autobusów nie wyjechały na ulice, bo nie posiadają klimatyzacji. Obsługująca je firma Atac uznała, że podróżujący nimi pasażerowie mogliby zasłabnąć z gorąca.

W Grecji w upał zwierzęta mają wolne

W niektórych częściach Grecji w ciągu najbliższych kilku dni termometry mogą wskazywać do 44 st. C. Z powodu wysokiego ryzyka pożaru lasów władze kraju zakazały wstępu do parków narodowych oraz kompleksów leśnych. Władze miast udostępniają wszystkim chętnym klimatyzowane budynki, by można się było w nich chronić się przed spiekotą.

Czytaj: Tryskające fontanny lawy i chmury trujących gazów. W Europie przebudził się kolejny wulkan

Greckie ministerstwo rolnictwa wystosowało szereg obostrzeń dotyczących pracy zwierząt, na przykład koni czy osłów, które wykorzystuje się w przemyśle turystycznym. Nie wolno zmuszać zwierząt do pracy w godzinach od 12:00 do 15:00 w dniach, w których temperatury osiągają w cieniu wartości 35-39 st. C. Jeśli w danym dniu temperatury będą wyższe, obowiązuje zakaz pracy zwierząt

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | upał | upały | Europa | Włochy | Hiszpania | Grecja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy