Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:50

04:15 21:01

03:20 21:54

15°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr SSW 9 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
27% normy
pm 10
21% normy
Jutro 26°C 17°C
Piątek 24°C 13°C

Etna odpuszcza: Włosi otwierają lotnisko w Katanii

Lotnisko we włoskiej Katanii wznowiło działalność po przerwie spowodowanej przebudzeniem Etny. Nie było to pierwsze zamieszanie spowodowane przez jeden z najaktywniejszych wulkanów świata. Poznaj fakty i ciekawostki na temat tej wyjątkowej, ziejącej ogniem góry. Dowiedz się też, kiedy miała miejsce ostatnia erupcja wulkanu.

Jak informuje agencja AFP, lotnisko w Katanii zostało ponownie otwarte. Przez niemal dobę port lotniczy na Sycylii był zamknięty ze względu na obudzenie się słynnego wulkanu Etna. W poniedziałek władze portu zdecydowały o wstrzymaniu ruchu lotniczego ze względu na dym i popiół.

Jak poinformowały w cytowanym przez AFP oświadczeniu władze lotniska, operacje wznowiono o godzinie dziewiątej, jednak ostrzegają przed możliwymi opóźnieniami. Międzynarodowy port lotniczy w Katanii to jedno z najpopularniejszych lotnisk we Włoszech - w zeszłym roku obsłużono na nim 10 mln pasażerów.

Reklama

Sprawdź też: Włochy: Woda opada, ale to nie koniec. Pojawiają się kolejne zagrożenia

Góra, która chce palić

Etna to najwyższy aktywny wulkan w Europie. Jej wysokość zmieniała się na przestrzeni stuleci. Etna dzisiaj mierzy ponad 3320 metrów, jednak w 1865 roku szczyt wulkanu znajdował się około 50 metrów wyżej niż w XXI wieku - przez ten czas część jego krateru uległa zawaleniu. Nazwa wulkanu wywodzi się najpewniej z greckiego słowa "aithō", oznaczającego "palić".

Etna - erupcje gwarantowane

Swoją aktywnością włoski wulkan budził grozę już w starożytności - jego erupcję opisywali starożytni Grecy. Erupcja w 396 roku przed naszą erą sprawiła, że armia Kartaginy nie była w stanie dotrzeć do Katanii. W okresie od 1500 roku przed naszą erą do 1669 roku naszej ery odnotowano 71 erupcji, z których 14 miało miejsce w czasach nowożytnych.

Planujesz wyjazd na wakacje do Włoch? Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Wybuch z 1381 roku spowodował dotarcie lawy do Morza Jońskiego, którego brzeg znajdował się wówczas 16 km od wulkanu. Najgroźniejszą erupcją w historii była ta z 1669 roku. Podczas trwającego od 11 marca do 15 czerwca wybuchu wulkan wypluł około 830 mln metrów sześciennych lawy. Lawa zniszczyła dziesiątki okolicznych wiosek i dotarła do przedmieść Katanii.

W latach 1669-1900 doszło do kolejnych 26 erupcji, zaś w XX wieku aktywność wulkanu nie malała. Wybuch z 1983 roku trwał 4 miesiące, a miejscowe władze musiały użyć dynamitu, by z jego pomocą stworzyć kanał dla lawy, by wyprowadzić ją z dala od ludzkich siedzib.

Zobacz: Cyklon Dawid nad Polską. W tych regionach kraju możliwe burze gradowe, ulewy i podtopienia

Etna dzisiaj: wulkan nie chce odpocząć

Wraz z nadejściem nowego tysiąclecia nic się nie zmieniło: Etna dalej pokazuje swoją siłę. W latach 2002-03, 2007, 2015, 2017, 2019 i 2020 doszło do tak zwanych erupcji strombolskich. Są one niezwykle widowiskowe, ponieważ w tym przypadku dochodzi do zapłonu gazów uwalnianych przez magmę w trakcie jej wznoszenia, co skutkuje wyrzucaniem pióropuszy lawy na imponującą wysokość.

Etna dzisiaj jest tak samo aktywna jak przed laty - ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w ubiegłym roku.

Opisując historię Etny korzystałem z serwisu: Britannica.com.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | Sycylia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy