Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 14:53

07:14 17:26

14:10 21:37

19°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr W 20 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
50% normy
pm 10
34% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 15°C 7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ekspert o skutkach globalnego ocieplenia

​Na marginesie warszawskiej konferencji klimatycznej, londyński "Daily Telegraph" zamieszcza artykuł geologa, Teda Nieldao o możliwych skutkach globalnego ocieplenia. Zdaniem eksperta, są one "trudne do przewidzenia", ale jeśli przyjrzeć się świadectwu geologicznemu, widać je jak na dłoni.

Redaktor miesięcznika Londyńskiego Towarzystwa Geologicznego zauważa, iż nauka ma dziś rzadką jak na naukę pewność, że globalne ocieplenie czeka nas na 95%. Ale Międzynarodowy Panel do Spraw Zmian Klimatu szuka w swoich raportach przykładów najdalej sprzed 800 tysięcy lat. W kategoriach geologicznych to mgnienie oka - i gdyby sięgnąć dalej wstecz, ok. 55 milionów lat, można trafić na okres globalnego ocieplenia, które już nastąpiło, choć bez udziału człowieka.

Reklama

Dokładna przyczyna nie jest znana, ale mechanizm był podobny - wyzwolenie do atmosfery związków węgla i znaczne ocieplenie oceanów. Pod nieobecność pokrywy lodowej Arktyki i Antarktyki, podniósł się ich poziom i tropikalne plaże dotarły do środkowej Anglii. Gdyby odtworzyć dziś ówczesną linię brzegową, 9o procent ludności świata musiałoby zmienić adres. Ten okres trwał tylko 10 tysięcy lat, ale Ziemia odzyskała równowagę klimatyczną dopiero po 200 tysiącach lat - pisze doktor Nield w "Daily Telegraphie".

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ocieplenie | ocieplanie klimatu | globalne ocieplenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL