Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:58

06:16 17:19

02:33 09:40

6°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 2°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr E 18 km/h
39
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
94% normy
pm 10
59% normy
Jutro 8°C 3°C
Wtorek 8°C 4°C

Duże zachmurzenie i burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenia

Burze, którym miejscami może towarzyszyć intensywny opad deszczu i grad - to prognoza na niedzielę. Na prawie całym obszarze kraju zachmurzenie będzie wzrastać do dużego. IMGW ostrzega przed silnym deszczem z burzami w północno-wschodniej Polsce.

Według synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w niedzielę będzie kontynuacja dynamicznej pogody. - Poza krańcami zachodnimi i południowo zachodnimi, gdzie przez cały dzień będzie na ogół pogodnie, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie wzrastać do dużego i prognozowane są przelotne opady deszczu i burze. Burzom miejscami towarzyszyć będzie intensywny opad deszczu i grad - tłumaczył synoptyk.

Wskazał, że najwięcej deszczu prognozowane jest w Polsce północno wschodniej, centralnej i północnej. - Począwszy od woj. podlaskiego i północy lubelskiego przez warmińsko-mazurskie, mazowieckie, łódzkie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, a nawet fragmenty wschodnie woj. zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. To obszar, gdzie tych burz się spodziewamy i intensywniejszych opadów - podkreślił.

Reklama

Porywy wiatru nawet do 80 km/h

- Opady deszczu przy burzach mogą wynosić do 30 mm, a lokalnie na Mazowszu i Warmii i Mazurach nawet do 50 mm - zaznaczył.

Poinformował również, że w niedzielę porywy wiatru w trakcie burz mogą dochodzić nawet do 80 km/h.

Dodał, że temperatura w niedzielę będzie nieco wyższa niż w sobotę. - Będziemy mieli od 21 st. C. na wschodzie, ok. 25 st. C. w centrum i do 28 st. C. na zachodzie. W obszarach podgórskich oraz nad morzem temperatura będzie wynosić od 21 do 24 st. C. - podał synoptyk.

IMGW ostrzega

Przed silnym deszczem z burzami w sześciu województwach północnej i wschodniej Polski ostrzega w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wydano też alerty drugiego stopnia o przekroczeniu stanów ostrzegawczych wód na Mazowszu.

Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami z burzami obowiązują w niedzielę w województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim. Na tych obszarach prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Zapowiadana wysokość opadów to od 30 mm do 40 mm, lokalnie 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

Synoptycy ostrzegają też przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla województwa mazowieckiego i centralnej części Podlasia. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, meteorolodzy przewidują tam wzrosty stanu wody w rzekach, z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.

Jak podano, gwałtowne wzrosty stanów wody mogą wystąpić także w zlewni Pilicy w woj. świętokrzyskim. Przewiduje się wzrosty stanu wody w rzekach i lokalne przekroczeń stanów ostrzegawczych. IMGW nie wyklucza tam podtopień.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy