Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:36

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr NW 28 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
14% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Dolnośląskie: Warunki turystyczne w górach trudne i bardzo trudne

Zbity śnieg i lód powodują, że warunki turystyczne na Dolnym Śląsku są bardzo trudne. Lepiej jest z warunkami dla narciarzy, ale brak śniegu powoduje, że tylko kilkanaście tras jest czynnych.

Jak poinformował w czwartek dyżurny ratownik z karkonoskiej grupy GOPR, warunki turystyczne w górach są trudne i bardzo trudne. Zbity, zmrożony śnieg powoduje, że szlaki są oblodzone i niebezpieczne. Bez raków nie ma praktycznie po co wychodzić na szlak. Do tego silny wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura jest znacznie niższa od rzeczywistej.

Na Śnieżce pokrywa śnieżna wynosi 27 centymetrów i jest to praktycznie lód lub lodoszreń. Temperatura wynosi niewiele ponad zero, ale silny wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura spada do minus 4 st. C.

Zagrożenie lawinowe w Karkonoszach jest niskie. Pokrywa śniegu jest nierównomiernie rozłożona. Duża część jest wywiana i odłożona przez silny wiatr na strony zawietrzne w formie magazynów śniegowych, które tworzą pułapki. Miejsca odłożenia większej ilości śniegu to zagłębienia terenowa i jary.

Reklama

Dodatnia temperatura

W samym Karpaczu dodatnia temperatura powoduje, że pokrywa śnieżna wynosi zaledwie jeden centymetr i czynny jest jedynie wyciąg Karpacz Biały Jar. Na razie do szusowania gotowa jest jedna trasa, na której warunki są bardzo dobre, a pozostałe są naśnieżane.

W Stroniu Śląskim na Czarnej Górze czynnych jest pięć tras (C FIS, F1, P1, P3, KLF), na których pokrywa śnieżna sięga pół metra i warunki do jazdy są dobre.

Podobnie wygląda sytuacja w Zieleńcu, gdzie otwartych jest pięć wyciągów - Trójka, Bartuś I, Grygłówka, Dwójka Nartorama i Mieszko I. Warunki do szusowania są dobre, bo miejscami pokrywa śnieżna sięga nawet 80 centymetrów.

Pojeździć na nartach można jeszcze jedynie na Szrenicy na trasie Puchatek. Warunki są jednak trudne, bo pokrywa śniegu wynosi zaledwie 15 centymetrów.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!


Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni


Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca


Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dolnoślaskie | śnieg | lód

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy