Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:48

06:25 18:30

19:54 10:02

14°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 9°C
  • Ciśnienie 1005 hPa
  • Wiatr W 39 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
16% normy
pm 10
16% normy
Jutro 19°C 11°C
Niedziela 18°C 9°C

Dokuczają im tropikalne upały, 38 stopni w cieniu

Mieszkańcy Włoch kolejny tydzień zmagają się z falą upałów sięgających 40 stopni Celsjusza. Ich kulminacja zapowiadana jest na piątek. Afrykańskie temperatury mają utrzymywać się we Włoszech do końca lipca. Lipiec 2015 roku przejdzie do historii jako jeden z najgorętszych od czasów rejestrowania temperatur.

Temperatura w cieniu wynosi średnio 37-38 stopni, ale w wielu miastach, gdzie obowiązuje drugi bądź trzeci, czyli najwyższy, stopień alertu z powodu upałów jest ona o kilka stopni wyższa. Odczuwalna zaś jest jako jeszcze wyższa z powodu dużej wilgotności powietrza.

Meteorolodzy ostrzegają, że nadal ukojenia nie będzie przynosić wieczór i noc, bo temperatura i wtedy pozostaje tropikalna, zwłaszcza na północy Włoch, w rejonie rzeki Pad.

Obecnie, jak zauważają synoptycy, temperatura w Mediolanie i Rzymie, przekraczająca w nocy 30 stopni Celsjusza, jest taka sama jak w Bangkoku. Inni z kolei porównują warunki pogodowe nad Adriatykiem do tych panujących na Karaibach.

Reklama

Lipiec 2015 roku przejdzie do historii jako jeden z najgorętszych od czasów rejestrowania temperatur - dodają meteorolodzy. Obecną falę upałów uważa się za anomalię przede wszystkim ze względu na to, że trwa wyjątkowo długo.

Temperatury są o 6-7 stopni wyższe od średniej tego miesiąca. W stan najwyższej gotowości postawione są służby medyczne w całym kraju; pogotowia i punkty pierwszej pomocy notują prawdziwe oblężenie z powodu zasłabnięć i komplikacji zdrowotnych.

Na nieznaczne obniżenie temperatury we Włoszech trzeba czekać do końca lipca. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL