Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:54

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NW 24 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
29% normy
pm 10
16% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Do zimy jeszcze daleko? Misie wcale nie wybierają się spać

W Tatrach zrobiło się naprawdę zimno. Na Kasprowym Wierchu były zaledwie dwa stopnie, a na słowackiej Łomnicy termometry pokazały minus jeden stopień. Synoptycy zapowiadają opady śniegu. Czy to znaczy, że już nadchodzi zima? Filip Zięba zajmujący się zwierzętami w Tatrach mówi, że zachowanie niedźwiedzi jeszcze nie wskazuje na szybkie nadejście zimy.

Maciej Pałahicki: Czy obserwując tatrzańskie zwierzęta można dojść do  wniosku, że już wyczuwają to oziębienie i szukają jakiegoś schronienia zimowego?

Filip Zięba: Zapewne jeszcze nie myślą o zimie. Mają jeszcze dużo ważniejsze problemy. Dla jeleni będzie teraz czas rozrodu, dla kozic trochę później. Niedźwiedzie muszą się napuścić przed zimą. My też jeszcze nie kupujemy kurtek. Jak się ochłodzi, to użyjemy jakiejś cieplejszej kurtki, ale jeszcze nikt nie myśli o zakupach zimowych. Mam nadzieję, że do zimy jeszcze daleko i nacieszymy się jeszcze latem i słońcem.

Reklama


Niedźwiedzie nie zrobiły się bardziej nerwowe? Nie poszukują już pożywienia gdzie się da? Nie schodzą nisko, żeby uzupełnić zapasy na zimę?

 - Nie są bardziej nerwowe. Nie poszukują, bo wiedzą, gdzie ten pokarm jest. Nie znają co prawda numerów działek, ale dokładnie wiedzą, gdzie w Zakopanem są smaczne śliwki, smaczne jabłka. To tylko kwestia czasu, kiedy zaczną nas odwiedzać i myślę, że ludzie, którzy w Zakopanem mieszkają bliżej parku już z tym problemem nauczyli się żyć, a ponieważ śliwki w tym roku naprawdę w Zakopanem bardzo dobrze obrodziły, to należy spodziewać się takiej sytuacji, że niedźwiedzie się pojawią. W związku z tym, my też apelujemy do mieszkańców, że jak tylko te owoce dojrzeją, prosimy, by je zbierać i robić z nich przetwory troszeczkę wcześniej.

Czyli jak się niedźwiedź pojawi pod śliwą, albo pod jabłonią w ogródku to znaczy, że zima jest już znacznie bliżej.

  - To nie znaczy, że jest zima znacznie bliżej, tylko, że śliwki są już dobre, że już trzeba robić przetwory.

I to niedźwiedź jest najlepszym wyznacznikiem?

  - Myślę, że on dobrze wie. Wie, co jest smaczne.

A kiedy będzie można stwierdzić, że zima już tuż, tuż?

  - Wydaje mi się, że to jeszcze kwestia dwóch miesięcy. Z naszych wyników badań wynika, że jeszcze dwa miesiące niedźwiedzie będą maszerować po Tatrach.

Czyli jak się położą to znaczy, że to jest już prawdziwa zima?

  - Tak, że to już jest ta prawdziwa zima.

Maciej Pałahicki

RMF
Dowiedz się więcej na temat: zima | pogoda | Zakopane | Tatry

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy