Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:18

05:00 20:23

00:38 16:53

18°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr S 11 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
33% normy
Jutro 20°C 14°C
Czwartek 22°C 16°C

Dlaczego czarne tulipany nie miałyby szans na przetrwanie?

Ogrodnicy na całym świecie pracują nad wyhodowaniem tulipana o czarnym kolorze. Wśród 15 tysięcy znanych odmian tych kwiatów są wszystkie kolory, kształty i odcienie, ale do tej pory nikomu nie udało się uzyskać czarnej barwy kwiatu. Tulipany znane są w Europie od prawie 500 lat.

- Czarny tulipan to marzenie ogrodników - mówi doktor Halina Galera biolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Próby trwają: są ciemnofioletowe tulipany zbliżone do czerni, ale nie ma kwiatu który po rozwinięciu ma wszystkie elementy całkowicie czarne jak sadza - tłumaczy Galera.

Okazuje się, że hodowcy nie potrafią pokonać praw natury wyjaśnia biolog.

Taki kwiat całkowicie czarny dla owadów byłby niewidoczny, w warunkach naturalnych taki gatunek nie miałby szans na przetrwanie.

Tulipany mają delikatny zapach, na dodatek jest wiele ograniczeń ze względu na biologię tego gatunku dodaje doktor Halina Galera. Czarny kolor wymaga też dużej ilość czarnego barwnika, w naturze nie ma takiego gatunku przypomina Galera.

Jeżeli spotkamy kwiaty o czarnej barwie na pewno będą to sztuczne rośliny. Zbliżone do czerni są za to odmiany ciemnoczerwone, ciemnopurpurowe czy ciemnoniebieskie i optycznie daje to wrażenie głębokiej czerni.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: czarne tulipany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy