Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:33

6:29 18:24

19:247:31

2°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 3°C
 • Ciśnienie 1036 hPa
 • Wiatr SW 6 km/h
 • Dla biegaczy
  7
  Bardzo dobre

  Bardzo dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
107% normy
pm 10
75% normy
Jutro 19°C 11°C
Piątek 16°C 6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Czy Europa powinna się bać cyklonu Didi?

Zachodnia Europa szacuje straty po huraganowym wietrze, a meteorolodzy już przewidują nadejście kolejnego silnego niżu. Cyklon Didi ma uderzyć w północno-zachodnią część Starego Kontynentu w sobotę. Według najnowszych prognoz, Didi będzie nieco słabszy od niżu Christian, który spustoszył Europę.

- Mimo, że prawdopodobnie znowu będzie silnie wiało, na razie powinniśmy spać spokojnie, bo dysponujemy wstępnymi prognozami. Jeszcze wiele może się zmienić, dlatego nie powinniśmy się nadmiernie przejmować tymi przewidywaniami - mówi Artur Surowiecki, "łowca burz" ze Stowarzyszenia Skywarn Polska.

Reklama

Jak dodaje, przyczyną powstawania huraganowych wiatrów są znaczne różnice ciśnienia na niewielkiej przestrzeni. - W ostatnich dniach mamy też do czynienia z tzw. cyrkulacją strefową, w której niże wędrują z zachodu na wschód. Taka sytuacja sprzyja formowaniu się silnych cyklonów - tłumaczy Surowiecki.

- Nawet jeśli taki jesienny niż dotrze do Polski, to porywy wiatru nie będą tak silne jak w zachodniej Europie, gdzie może wiać nawet 150 km/h. Polska leży z dala od oceanu, a cyklony do trwania potrzebują stałego dopływu wilgoci. Dlatego też nie musimy się obawiać tak silnych wiatrów jak np. na francuskim wybrzeżu - zaznacza "łowca burz".

W ostatnich dniach na zachodnią Europę uderzył aktywny niż Christian. Na skutek różnych wypadków, do jakich doszło w wyniku silnego wiatru, zginęło 16 osób, a służby wciąż naprawiają zniszczenia. Najsilniej wiało nad Morzem Północnym - aż 191 kilometrów na godzinę.

Dowiedz się więcej na temat: Europa | huragany | cyklon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje