Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Czwartek, 20 kwietnia (11:18)
Aktualizacja: Czwartek, 20 kwietnia (11:54)

W związku z dużymi opadami śniegu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Odradzamy wszelkie wyjścia w góry - powiedział w czwartek ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski. Wzrosło też zagrożenie lawinowe na Babiej Górze w Beskidach.

Pokrywa śnieżna na Kasprowym Wierchu ma niemal dwa metry, a temperatura sięga minus 12 stop. Celsjusza.

Jak podaje TOPR pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków, a wyzwolenie lawiny na stromych stokach jest prawdopodobne już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest też samorzutne schodzenie średnich, a często również dużych lawin.

Reklama

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego jest ogłaszany w Tatrach stosunkowo rzadko. 

W tym sezonie został wprowadzony po raz pierwszy. 

Oznacza on, że pokrywa śniegowa jest słabo utrwalona na wszystkich stromych stokach o nachyleniu 30-35 stopni, a mechaniczne wyzwolenie lawiny jest bardzo prawdopodobne już na umiarkowanie stromych stokach.

Trzeci stopień zagrożenia na Babiej Górze

Do trzeciego stopnia podnieśli w czwartek zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. To wynik ostatnich opadów śniegu w górach i silnego wiatru.    

"Zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu z opadów w ostatnich trzech dniach. Spadło go ponad 70 cm na starą, twardą warstwę. Silny wiatr utworzył 1,5-m zaspy oraz duże depozyty śniegu w miejscach zawietrznych, za przełamaniami terenu, w żlebach i zagłębieniach terenowych" - podali goprowcy.     

Na wielu stromych stokach Babiej Góry pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana. Lawinę może wyzwolić niewielkie obciążenie. Możliwe jest też samorzutne zejście średnich, a sporadycznie także dużych lawin.     

Ratownicy GOPR przestrzegli, że warunki na szlakach są trudne. Przy trzecim stopniu poruszanie się w zagrożonym zejściem lawiny terenie wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania sporej zdolności oceny niebezpieczeństwa. Należy unikać stromych stoków.     

W masywie Babiej Góry zamknięty jest szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.    

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał drugi stopień. 


Artykuł pochodzi z kategorii: Wiadomości

POLECANE zwiń