Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 23:02

6:58 15:43

13:3023:39

1°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna -3°C
 • Ciśnienie 1041 hPa
 • Wiatr E 13 km/h
 • Dla biegaczy
  5
  Dość dobre

  Dość dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

63
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
173% normy
pm 10
138% normy
Jutro 3°C -5°C
Niedziela 3°C 0°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Części USA grozi w przyszłości megasusza

Południowemu zachodowi i centralnym równinom Stanów Zjednoczonych mogą grozić wielkie susze, na skalę, jaka nie dotknęła tych ziem od tysiąca lat - pisze w piątek internetowy portal BBC.

Bardzo sucho jest już w Kalifornii, ale to łagodna susza w porównaniu z warunkami, jakie panowały okresowo XII i XIII wieku.

Reklama

Jak wyjaśnia BBC, naukowcy porównali dawne susze z symulacjami klimatu na najbliższe dziesięciolecia. Badania sugerują, że przyszłość może szykować niespotykane od tysiąclecia zjawiska pogodowe.

- Te megasusze w XII i XIII wieku trwały po 20, 30, 40, 50 lat i były to susze, jakie nigdy nie zdarzyły się w historii Stanów Zjednoczonych - powiedział Ben Cook z Instytutu Badań Kosmicznych Goddarda w NASA.

- Susze, jakich ludzie rzeczywiście doświadczyli, jak w latach 30. lub 50., czy nawet obecna susza w Kalifornii i na południowym zachodzie - to normalnie zdarzające się susze, które według oczekiwań trwają jedynie klika lat, najwyżej dekadę. Wyobraźcie sobie jednak, że obecna susza w Kalifornii potrwa jeszcze 20 lat - wyjaśnia Cook.

Najnowsze badania

Jego najnowsze badania opublikowano w dzienniku naukowym "Science Advances". Dyskutowano o nich także na dorocznym spotkaniu stowarzyszenia na rzecz postępu naukowego American Association for the Advancement of Science.

Już obecnie wielu naukowców zgadza się z przewidywaniami, iż Południowy Zachód Ameryki i Równiny Centralne, w środkowej części USA na południe od Krainy Wielkich Jezior i na zachód od przedgórza Appalachów (od Teksasu po obie Dakoty) wyschną w rezultacie zwiększenia ilości gazów cieplarnianych w atmosferze. Badania Cooka koncentrują się głównie na implikacjach takiej suszy.

Jego zespół na podstawie danych dendrologicznych - szerokości i gęstości słojów drewna (słoje są szersze w latach mokrych) - i 17 modeli klimatycznych oraz rozmaitych wskaźników wilgotności gleby dokonał rekonstrukcji odległych w czasie warunków klimatycznych.

Według Cooka pozwoliło to na stworzenie symulacji w pełni uwzględniającej naturalną zmienność systemu klimatycznego. Wyniki były jasne i spójne: po 2050 roku na Południowym Zachodzie i Równinach Centralnych najprawdopodobniej będzie jeszcze suszej niż podczas wielkich susz z wieków XII i XIII, w czasach tzw. średniowiecznej anomalii klimatycznej (950-1250).

Przyczyny wysuszenia były dwojakie: zmniejszona ilość opadów i zwiększone parowanie związane z wyższymi temperaturami, które prowadziło do jeszcze większego spękania gruntu i jeszcze większej utraty wilgotności gleby.

Współautor badań, Toby Ault z Uniwersytetu Cornell, powiedział, że ryzyko 35-letniej suszy na Południowym Zachodzie i Równinach Centralnych pod koniec wieku wynosi 80 proc.

Według niego do takiej megasuszy może jednak nie dojść, "jeśli podjęte zostaną działania na rzecz spowolnienia wpływu rosnącej emisji gazów cieplarnianych na globalne temperatury".

Ault wskazał na przypadek Tucson w Arizonie, gdzie suma rocznych opadów od końca lat 90. wynosi 80 proc. normy. Gdyby padało tak mało jeszcze przez 20 lat, doszłoby do warunków pozwalających zakwalifikować je jako megasuszę - powiedział.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje