Czerwiec 2015 pobił pogodowe rekordy. "Najcieplejszy rok w historii"
Czerwiec 2015 okazał się najcieplejszym miesiącem na całym świecie od czasów prowadzenia obserwacji meteorologicznych. I nie chodzi tylko o same temperatury, mówią meteorolodzy.
W czerwcu 2015 padły dwa rekordy. Miesiąc o średniej temperaturze 16,33 stopni Celsjusza był cieplejszy od najgorętszego czerwca w historii pomiarów, które rozpoczęto 136 lat temu, donoszą meteorolodzy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej NOAA.
Mamy nowy rekord
Tym samym czerwiec zamknął najcieplejsze półrocze, przy okazji pobijając rekord dla tego okresu wynoszący 14,35 stopni C. Według obliczeń naukowców z NOAA temperatura wzrosła o 0,12 stopni Celsjusza w stosunku do czerwca 2014, który był już rekordowy w tej dziedzinie.
- Zwykle temperatura wzrasta o jedną lub dwie setne, a nie prawie o ćwierć stopnia - zaznaczyła Jessica Blunden, meteorolog NOAA. Nawet najcieplejsze półrocze, które odnotowano w 2010 roku zostało przewyższone o 0,6 stopni Celsjusza.
Czerwiec był czwartym miesiącem w tym roku, kiedy odnotowano najwyższe temperatury w historii pomiarów. Rekordy padły prawie w każdym miesiącu tego półrocza, zaznaczyła, podkreślając, że "przez to 2015 musi być najcieplejszym rokiem w historii".
Zabójcze fale upałów
Prawie wszędzie czerwiec był najgorętszym miesiącem. Wyjątkowo wysokie temperatury odnotowano w Hiszpanii, Austrii, części Azji, Australii i Ameryce Południowej. W południowym Pakistanie fala upałów zabiła ponad 1200 osób. Od roku 1900 odnotowano tam tylko siedem takich anomalii pogodowych.
Upały, które pojawiły się w maju w Indiach doprowadziły do zgonów ponad 2 tys. osób. Rekordowe temperatury wystąpiły również w lutym, marcu oraz maju.
Małgorzata Jakubczyk/ Redakcja Polska Deutsche Welle