Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:08

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -6°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NW 30 km/h
14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
33% normy
pm 10
18% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Czekają na zimę i liczą straty

Górskie gminy czekają na zimę i liczą straty. Z powodu braku śniegu zagląda do nich znacznie mniej turystów, głównie narciarzy. Tak jest między innymi w sądeckich Beskidach. Z powodu braku śniegu kolejne ośrodki narciarskie zamykają trasy.

W ostatnim miesiącu, w porównaniu z grudniem 2012 roku, Muszynę odwiedziło o 10 procent mniej osób, co przełożyło się na mniejsze wpływy z opłaty uzdrowiskowej - ubolewa wiceburmistrz Włodzimierz Tokarczyk.

Brak zimy powoduje, że nie działa większość stacji narciarskich w Krynicy Zdroju, między innymi na Słotwinach. Na Jaworzynie Krynickiej działa tylko jedna trasa. Tracą na tym właściciele ośrodków, ale też zlokalizowane w pobliżu lokale gastronomiczne czy wypożyczalnie nart i sprzętu zimowego.

Tak złego sezonu nie pamięta także Paweł Wietecha, dyrektor jednego z krynickich obiektów wypoczynkowych. Jak mówi, tylko w ostatnim miesiącu odnotowano straty w wysokości ponad 30 procent.
- Turyści anulują rezerwacje albo skracają pobyt i to są straty nieodwracalne - wyjaśnia Wietecha.

Burmistrz Krynicy Zdroju Dariusz Reśko liczy na to, że w ferie zimowe sytuacja się poprawi. Jak podkreśla, jest duże zainteresowanie przyjazdem w tym okresie do uzdrowiska. 

Reklama

Kolejne stacje narciarskie zamykają trasy

Obecnie jednak z powodu wciąż wysokich temperatur nie pomaga nawet sztuczne naśnieżanie stoków. Kolejne ośrodki narciarskie zamykają trasy.

Nie działa już większość stacji narciarskich na Podhalu, w powiecie limanowskim i nowosądeckim. W Krynicy Zdroju nieczynny jest wyciąg na Słotwinach. Otwarta jest tylko jedna krótka trasa o długości 650 metrów na Jaworzynie Krynickiej.

Większość narciarzy rezygnuje z jazdy z powodu pogarszających się warunków. - Liczymy na mróz w najbliższym czasie, aby móc rozpocząć nadrabiać straty. Instalacja cały czas czeka na możliwość naśnieżania - mówi kierownik Kolei Gondolowej Andrzej Rozlach.

Zaniepokojeni pogodą są również górale. Już w przyszły weekend w Zakopanem ma rozpocząć się Puchar Świata w skokach narciarskich. Z powodu braku śniegu skocznia nie jest jednak przygotowana do rozegrania skoków.

Synoptycy prognozują, że zima wróci w połowie stycznia.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: śnieg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy