Reklama

Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:19

07:07 17:34

20:54 12:54

8°C
 • Zachmurzenie duże
 • Odczuwalna 8°C
 • Ciśnienie 1013 hPa
 • Wiatr S 6 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

52
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
127% normy
pm 10
97% normy
Jutro 21°C 11°C
Poniedziałek 21°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Coraz więcej zagrożeń związanych z pogodą; 1,4 mld zł na usuwanie ich skutków

W Polsce występuje coraz więcej zagrożeń związanych z pogodą; najczęstsze to: intensywne opady deszczu powodujące podtopienia i powodzie oraz silne wichury i lokalne trąby powietrzne. Na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk w 2013 r. zarezerwowano w budżecie państwa 1,4 mld zł.

- Intensywne opady deszczu, silne wichury i lokalne trąby powietrzne nie są zjawiskami nadzwyczajnymi w tej szerokości geograficznej i klimacie. Jednak ostatnio jest ich zdecydowanie więcej; mają też większą intensywność niż kiedyś. To konsekwencja zmian klimatycznych  - powiedział  rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Reklama

Jak zaznaczył, takie zjawiska charakteryzują się też dużą dynamiką. - Stąd też niekiedy trudno jest przewidzieć, czy burzom oraz silnym wichurom będzie towarzyszył gwałtowny wzrost poziomu rzeczek czy strumieni górskich - powiedział Frątczak.

- Nie ma państwa, które skutecznie walczyłoby z prawami natury. Możemy jednak ograniczyć skutki klęsk. Natomiast ważne jest budowanie świadomości, jak się zachować, żeby uniknąć ofiar - ocenił.

Z danych uzyskanych w Komendzie Głównej PSP wynika, że w 2012 roku szeroko rozumiane ratownictwo (związane m.in. z zagrożeniami pogodowymi) stanowiło 54 proc. działań strażaków; kolejne 42 proc. dotyczyło pożarów, 4 proc. - fałszywych alarmów.

Średnio co 2 minuty i 2 sekundy strażacy wyjeżdżali na akcję ratowniczą

- Średnio co 2 minuty i 2 sekundy strażacy wyjeżdżali na akcję ratowniczą, a co 2 minuty i 9 sekund do pożaru - powiedział Frątczak.

Każdego roku, w ramach budżetu państwa, zapisywana jest rezerwa celowa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. W tym roku wynosi ona ponad 1,4 mld zł i jest na podobnym poziomie jak w roku 2012. Tymi środkami dysponuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, w którym działa departament ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych.

- Wielkość rezerwy uzależniona jest z jednej strony od możliwości budżetu państwa, z drugiej od strat wyrządzonych przez klęski żywiołowe w latach poprzednich - powiedział  rzecznik MAC Artur Koziołek.

Jak wynika z informacji uzyskanych w MAC, od początku roku na pomoc dla samorządów w odbudowie infrastruktury komunalnej przyznano ponad 526 mln zł. W całym zeszłym roku pomoc ta zamknęła się kwotą blisko 690 mln zł. Na zasiłki celowe dla poszkodowanych w wyniku zdarzeń o charakterze klęsk żywiołowych uruchomiono ponad 17 mln zł. W zeszłym roku było to ponad 36 mln zł.

Środki z rezerwy przeznaczone są także na realizację programów związanych z przeciwdziałaniem skutkom klęsk żywiołowych. Dotyczy to przede wszystkim "Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu rzeki Odry" oraz "Programu Ochrony Przeciwpowodziowej w dorzeczu górnej Wisły".

W 2012 r. 180 mln zł z tej rezerwy przeznaczono na odbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej po klęskach, jakie miały miejsce w poprzednich latach. W 659 gminach wyremontowano lub odbudowano ponad 900 obiektów, w tym: 130 mostów, 656 przepustów oraz 17 kładek. Pieniądze przeznaczono także na remonty i odbudowę prawie 2 tys. km dróg, 35 obiektów wodno-kanalizacyjnych o długości 51 km. Odbudowano także 115 km wałów, udrożniono 289 km odcinków rzek i potoków, wyremontowano 238 km skarp.

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | ostrzeżenie | żywioł | zagrożenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje