Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:07

07:29 15:24

15:15 06:36

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr SE 9 km/h
45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
108% normy
pm 10
67% normy
Jutro 2°C 0°C
Czwartek 2°C -2°C

Ciśnienie 920 hPa nad Atlantykiem. To jedno najniższych w historii pomiarów

W sobotę (15 lutego) ciśnienie nad północnym Atlantykiem spadło do jednego z najniższych w historii pomiarów w tamtym rejonie. Wyniosło 920 hPa. Wszystko za sprawą niżu Dennis, który w trakcie weekendu największe szkody spowodował na Wyspach Brytyjskich.

Jak informuje Associated Press, sztorm Dennis, który przesunął się znad Grenlandii i Islandii i w weekend dotarł na Wyspy, był prawdopodobnie jednym z najsilniejszych jak dotąd na północnym Atlantyku.

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) ostrzegała, że prędkość wiatru może osiągać nawet do 150 km/h, a fale na Atlantyku - nawet 30 metrów.

Skutki sztormu Dennis najbardziej odczuły Anglia i Walia. Ulewne opady deszczu i wichury spowodowały liczne podtopienia, powodzie i osunięcia się ziemi. Żywioł dał się we znaki również mieszkańcom północno-zachodniej Francji.

Kanał Weather Channel podaje z kolei, że sztorm Dennis uległ bombogenezie, co oznacza, że był "cyklonem bombowym". Bombogeneza to zjawisko gwałtownego spadku ciśnienia o co najmniej 24 hPa w ciągu doby. 

Reklama

Tymczasem - jak informuje Associated Press - ciśnienie w trakcie sztormu Dennis spadło o ponad 50 hPa w ciągu 24 godzin i wyniosło 920 hPa. Było tym samym jednym z najniższych w historii pomiarów na północnym Atlantyku. Rekordowo niskie ciśnienie odnotowano w tym rejonie 27 lat temu. W styczniu 1993 roku w pobliżu Wysp Szetlandzkich wyniosło ono 913 hPa.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy