Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:02

04:22 20:58

21:34 04:14

17°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr SSW 7 km/h
39
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
93% normy
pm 10
61% normy
Jutro 25°C 13°C
Wtorek 20°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ciekawostki o wietrze

Jakie prędkości osiąga wiatr, dlaczego na halny powinny uważać kobiety w ciąży i z jakiego powodu sposób nadawania nazw huraganom oprotestowały feministki? Przedstawiamy kilka niezwykłych ciekawostek na temat wiatru.

Potrafi rozwijać prędkości naddźwiękowe i siać prawdziwe spustoszenie. O niszczycielskiej sile wiatru nieraz przekonali się mieszkańcy wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Słynny huragan Katrina, który przeszedł w 2005 roku nad Nowym Orleanem, niszczył domy aż do fundamentów, zabił ponad 1800 osób i sprawił, że miasto znalazło się pod wodą. Niestety, potężne kataklizmy nawiedzają Stany Zjednoczone co parę lat.

Z prędkością wiatru

Reklama

Siłę wiatru określa się w skali Beauforta na podstawie obserwacji fal na pełnym morzu lub obiektów na lądzie. Przyjęło się, że ma ona 12 stopni, ale od 1946 roku została rozszerzona przez Międzynarodowy Komitet Meteorologiczny do 17. Stopni powyżej standardowej skali używa się bardzo rzadko, w tej chwili właściwie tylko w Chinach i na Tajwanie. Największe prędkości wiatr osiąga na otwartych przestrzeniach, czyli tam, gdzie nie napotyka przeszkód. Dlatego najsilniejsze wiatry występują nad wodą, na pustyniach, a także w górnych partiach atmosfery. Tych ostatnich możemy doświadczyć w wysokich górach oraz lecąc samolotem.

Rekordowe wiatry

Huragany, które docierają do wybrzeży Stanów Zjednoczonych, uderzają z ogromną siłą, ponieważ rodzą się przez zderzenie gorących mas powietrza znad Sahary z zimnymi masami występującymi na Oceanie Atlantyckim. Następnie przebywają daleką drogę, na której mają szansę się rozpędzić nawet do 300 km/h i siać spustoszenie na Karaibach czy Florydzie. Największy odnotowany w historii wynik wiatru wyniósł 512 km/h. Żywioł przetoczył się w 1999 roku przez Moore w stanie Oklahoma. Nie został jednak oficjalnie uznany za rekordowy, ponieważ taką prędkość osiągnął nad powierzchnią ziemi, tymczasem odnotowuje się jedynie wynik mierzony na dole. Pierwsze miejsce wciąż należy do wiatru, który pojawił się w 1996 roku na australijskiej wyspie Barrow Island. Wtedy mierzona prędkość wynosiła 408 km/h.

"Idzie halny, pora się powiesić"

Lokalny wiatr występujący w Polsce południowej ma niezwykły wpływ na zachowanie ludzi. Może powodować problemy kardiologiczne, przyspieszyć poród, a nawet wywoływać agresję. Formujący się w górach wiatr działa na niektórych depresyjnie, dlatego, jak mawiają najstarsi górale: "Idzie halny, pora się powiesić". Według danych Głównego Urzędu Statystycznego samobójstw w Tatrach jest o 70 proc. więcej niż w pozostałych regionach Polski. Dawniej wierzono, że halny wywołują demony.

Ten wiatr typu fenowego tworzy się, gdy po południowej stronie łańcucha górskiego występuje wyż, który napotyka niż po stronie północnej. Halny najczęściej wieje na wiosnę i jesienią. Zazwyczaj przynosi gwałtowny spadek ciśnienia oraz opady.

Imiona huraganów

Zrozumiałe, że łatwiej zapamiętać ludzkie imię, niż posługiwać się suchym ciągiem cyfr czy liter, jednak skąd pochodzi ten pomysł? Na przestrzeni wieków inspiracji do nadawania nazw huraganom było sporo. Na przykład na Karaibach przyjmowały imię świętego, którego imieniny akurat obchodzono. Cyklony nosiły również przydomki pochodzące od imion bogów lub po prostu nazwy opisowe jak "Tropical Storm How". Jeszcze inaczej do sprawy podszedł australijski meteorolog Clement Wragge, który ponad 100 lat temu nazywał cyklony nazwiskami nielubianych polityków. Z kolei synoptycy wojskowi zaczęli nieoficjalnie nadawać im imiona ukochanych kobiet. Początkowo taka nomenklatura się nie przyjęła, gdyż została uznana za niepoważną, jednak z czasem uznano, że nazwa musi być łatwa do zapamiętania, dlatego od 1953 roku imion żeńskich używano już oficjalnie. Taka postać rzeczy nie spodobała się ówczesnym środowiskom feministycznym, dlatego od 1979 roku naprzemiennie nadaje się imiona męskie i żeńskie.

Wiatr budzi grozę, ale też fascynuje, czego najlepszym przykładem są łowcy huraganów, którzy potrafią ryzykować własne życie, by tylko dokonać pomiarów. Jednak dla zwykłych ludzi silne podmuchy zazwyczaj oznaczają tarapaty, a z żywiołem walczyć się nie da. Nie sposób go zatrzymać, jedyne co nam pozostaje, to przewidzieć nadejście kataklizmu i w porę się ewakuować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama