Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:45

07:28 16:06

12:39 03:42

0°C
  • Mgła
  • Odczuwalna -1°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr ESE 7 km/h
59
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Umiarkowana
pm 2.5
157% normy
pm 10
124% normy
Jutro 2°C -1°C
Poniedziałek 1°C -1°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ciekawostki o Słońcu

Zdawać by się mogło, że nie ma nic bardziej pewnego niż to, że Słońce znów wzejdzie kolejnego dnia, jednak nasza gwiazda powoli wypala swoją energię, by pewnego dnia po prostu zgasnąć.

Rozbłyski słoneczne

Z naszej perspektywy Słońce nieustannie świeci i niewiele się na nim dzieje. Tymczasem, gdy przyjrzymy mu się z bliska, okazuje się, że co jakiś czas dochodzi na nim do tzw. rozbłysków, czyli gwałtownego uwalniania energii. Choć ich nie widzimy, to zdecydowanie możemy je odczuć, gdyż powodują problemy z elektroniką.

Reklama

Do ostatniego tego typu zjawiska, którego skutki dotarły do nas na Ziemię, doszło w zeszłym roku. Dwa potężne rozbłyski spowodowały zakłócenia sieci radiowych, w tym nawigacji. Problemy trwały przez godzinę.

Tym największym rozbłyskom towarzyszy wyrzut masy, czyli oddzielenie się od Słońca chmury plazmy. Grozi to uszkodzeniem sieci energetycznych i satelitów.

Energia ze Słońca

Gdybyśmy wykorzystali 100 proc. promieniowania, które dociera do Ziemi w ciągu godziny, to moglibyśmy zaspokoić roczne potrzeby energetyczne całego świata. Dlatego ludzkość postanowiła zacząć tę energię przechwytywać i przetwarzać za pomocą ogniw fotowoltaicznych, z których zbudowane są panele słoneczne. Zaletą pozyskiwania energii ze Słońca jest jej ciągłość. W przeciwieństwie do węgla czy gazu, na razie nie musimy się martwić, że Słońce nam się "wyczerpie".

Ponadto, podobnie jak wiatr, stanowi ekologiczne źródło energii, a w dodatku jest dostępne dla każdego. Oczywiście mniejszą efektywność będą miały elektrownie słoneczne w Skandynawii niż te położone w Afryce, nie oznacza to jednak, że kraje północne nie mogą z tego źródła czerpać.

Co prawda nikt z nas tego nie doczeka, ale Słońce w końcu zgaśnie jak każda inna gwiazda. W którymś momencie, a zacznie się to za pięć miliardów lat, zwyczajnie zabraknie mu paliwa jądrowego i przemieni się w czerwonego olbrzyma. Jądro naszej gwiazdy zacznie się zapadać, z kolei jego zewnętrzna powłoka sięgnie orbity Ziemi i wchłonie najbliższe planety. W ostatniej fazie śmierci Słońce stanie się białym karłem, który stopniowo zacznie stygnąć, by stać się bryłą skrystalizowanego węgla, czyli diamentem. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama