Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 16:34

07:15 17:24

18:37 10:11

7°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 1°C
  • Ciśnienie 1018 hPa
  • Wiatr W 32 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
18% normy
Jutro 10°C 1°C
Poniedziałek 12°C 3°C

Ciekawostki o promieniach słonecznych

Bez niego nie istniałoby życie na Ziemi. O znaczeniu Słońca dla naszego organizmu przypominamy sobie przede wszystkim zimą, gdy dociera do nas mniej promieni. Przedstawiamy najciekawsze fakty na temat naszej gwiazdy.

Z daleka wydaje się stabilnym punktem na niebie, tymczasem jego powierzchnia wybucha niespokojnie. Promienie dają nam życiodajną energię, ale też powoli zabijają naszą młodość.

Podstawowe fakty

Zdawałoby się, że ta gorąca kula plazmy trwa niewzruszenie, tymczasem Słońce, podobnie jak krążące wokół niego planety, również obraca się wokół własnej osi. Pełny obrót dokonuje się po 25,38 dnia.

Gdybyśmy mogli dotknąć Słońca, to doświadczylibyśmy temperatury w wysokości około 5500°C, to nie tak dużo w porównaniu z tym, co czekałoby nas w samym jądrze gwiazdy - przypuszcza się, że tam temperatura może wynosić około 15 mln stopni Celsjusza.

Reklama

Nie dość że jest gorące, to jeszcze ogromne. Samo Słońce stanowi około 99,86% całkowitej masy Układu Słonecznego, a to oznacza, że w porównaniu z nim nasza Ziemia jest ledwie widoczna. Miłośnicy dalekich podróży byliby zachwyceni, gdyż gwiazda jest aż 109 razy większa od naszej planety.

Promienie słoneczne

Prędkość światła jest największą znaną nam prędkością występującą w naturze i dlatego, pomimo że Ziemia znajduje się aż 150 mln kilometrów od Słońca, promienie docierają do nas w zaledwie osiem minut.

Naukowcy wyróżniają trzy typy promieniowania, które dociera do naszej planety. Pierwszy typ to światło widzialne, czyli to, dzięki któremu rozróżniamy dzień od nocy. Drugim typem jest promieniowanie podczerwone, które odczuwamy jako ciepło. Z kolei ostatni nazywamy promieniowaniem ultrafioletowym. To dzięki niemu się opalamy.

Opalanie

Promieniowanie UVA negatywnie wpływa na skórę, ponieważ niszczy włókna kolagenowe odpowiedzialne za jej jędrność i młody wygląd. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem, które chronią przed niepożądanymi skutkami przebywania na słońcu. Najłatwiej opalimy się latem nad morzem i zimą w górach. Dzieje się tak, ponieważ jasny piasek, woda i śnieg odbijają promieniowanie. W efekcie można powiedzieć, że znajdujemy się pod ostrzałem nie jednego, a dwóch słońc. 

Z kolei ultrafiolet B stymuluje produkcję witaminy D, dlatego powinniśmy każdego dnia wystawiać się na działanie promieni. W dodatku Słońce wpływa na naszą gospodarkę hormonalną. W dni letnie dzięki niemu wydzielamy więcej serotoniny, czyli hormonu szczęścia, w zimowe jest jej mniej, za to produkujemy więcej melatoniny, która odpowiada za poczucie senności. To dlatego zimą czujemy się gorzej.

Promieniowanie UVC blokowane jest przez warstwę ozonową i nie dociera do powierzchni Ziemi, ma za to właściwości bakteriobójcze, które wykorzystuje się m.in. w medycynie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy