Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:18

06:37 18:13

18:36 05:40

13°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr NE 11 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
83% normy
pm 10
59% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 21°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ciekawostki o chmurach

Jak prognozować pogodę, obserwując niebo, kiedy najlepiej wypatrywać zjawiska halo wokół słońca i gdzie występują opady z kwasu siarkowego? Przedstawiamy fascynujące fakty na temat chmur.

Przybierają najróżniejsze kształty, mienią się wszystkimi kolorami tęczy i pomagają przewidywać nadchodzące zmiany pogodowe. Choć występują powszechnie, i to nawet poza atmosferą ziemską, to wciąż nie przestają nas zaskakiwać, a najlepszym dowodem na to jest fakt, że zaledwie dwa lata temu Światowa Organizacja Meteorologiczna do swojego rejestru wpisała nową chmurę zwaną asperatus.

Skąd biorą się chmury?

Reklama

Gdy słońce ogrzewa wodę na powierzchni ziemi, ta zaczyna stopniowo parować i unosić się aż do warstw, w których występuje niższa temperatura. Tam ponownie się skrapla lub zamarza. Takie skupiska kropli wody lub kryształków lodu nazywamy właśnie chmurami. Zdarza się, że chmura występuje tak nisko nad ziemią, że jesteśmy w stanie jej dotknąć. Jednak z punktu widzenia meteorologii nie nazywamy jej chmurą, tylko mgłą. Choć powstaje w ten sam sposób, różni się wysokością, na której się formuje. Z kolei będąc w górach, możemy już spokojnie bujać w obłokach.

Ile jest rodzajów chmur?

Cirrusy, altocumulusy, cumulonimbusy... synoptycy rzucają tymi nazwami jak z rękawa. Ile ich jest? Przyjęło się, że istnieje 10 podstawowych rodzajów chmur. Pogrupowano je ze względu na kształt, konsystencję, kolor czy wysokość występowania. Niebo zostało podzielone na trzy piętra, mamy więc chmury niskie, średnie, wysokie oraz burzowe, które rozciągają się od wysokich partii nieba, aż do ziemi. Postrzępione lekkie obłoczki w najwyższych warstwach zwiastują piękną pogodę. Chmury piętra średniego są gęste i kłębiaste, a lecący z nich opad często nie dociera do powierzchni ziemi. Deszczu, a nawet burzy możemy spodziewać się po chmurach, które znajdują się najniżej, czyli do dwóch kilometrów nad ziemią. Można je rozpoznać po ciemnym kolorze, charakteryzują się ciężkim wyglądem i dużą objętością. Wśród nich wyróżniamy cumulonimbusy zwiastujące burzę.

Jak wygląda zjawisko iryzacji chmur?

Inna nazwa iryzacji to tęczowienie, więc już powoli jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak wygląda to zjawisko. Pojawia się na chmurach w postaci barw przypominających masę perłową, najczęściej występuje delikatny róż i zieleń. Tęczowe plamy powstają w wyniku nakładania się fal świetlnych odbijających się od prześwitujących warstw obłoków. My, jako obserwatorzy, sumę tych fal widzimy w postaci różnych kolorów. Zjawisko nie należy do rzadkich, można je oglądać również w Polsce, na ogół jednak oślepiające słońce sprawia, że go nie dostrzegamy. Łatwiej iryzację można zaobserwować na bańce mydlanej lub w plamie benzyny.

Czym jest halo?

Kolejnym zjawiskiem, w którym biorą udział promienie słoneczne i chmury, jest halo. Powstaje ono przez rozszczepienie światła w kryształkach lodu znajdujących się najczęściej w chmurach pierzastych piętra wysokiego. Nie zawsze jednak potrzebne są chmury, czasem światło odbija się w lodowej mgle. Halo wygląda jak świetlny okręg otaczający słońce, czasem ma kolor biały lub żółtawy, czasem przybiera kolorystykę tęczy. Zjawisko może się również pojawić wokół księżyca. Bez trudu zaobserwujemy je w Polsce, najlepiej wpatrywać się w niebo przez okulary przeciwsłoneczne podczas wschodu lub zachodu słońca.

Czy chmury występują również poza atmosferą ziemską?

Wszędzie tam, gdzie występuje atmosfera, pojawiają się też chmury, mają jednak różne składy. Na przykład na Wenus składają się z dwutlenku siarki, pada z nich kwas siarkowy i pojawiają się pioruny, dlatego planetę często porównuje się do piekła. Z kolei na Marsie występują chmury złożone z lodu, przypominające nieco ziemski szron. Jowisz stale jest pokryty grubą warstwą pomarańczowo-brązowych chmur składających się głównie z kryształów amoniaku. Podobna atmosfera panuje na Saturnie. Z kolei na Uranie i Neptunie występują przede wszystkim chmury z kryształków metanu.

By lepiej zagłębić wiedzę na ich temat, naukowcy latają samolotami, generują sztuczne chmury w laboratoriach i konstruują kolejne przyrządy pomiarowe. Choć występują powszechnie, to wciąż jeszcze zostały słabo poznane. I jak tu nie chodzić z głową w chmurach, gdy cały czas jesteśmy zaskakiwani przez niezwykłe zjawiska meteorologiczne?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy