Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:43

04:44 20:40

22:05 06:52

17°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr W 6 km/h
0
CAQI
ŹRÓDŁO:
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
b/d
pm 10
b/d
Jutro 25°C 16°C
Czwartek 24°C 15°C

Cały kraj w dwóch alertach. Wyjątkowa sytuacja

Pogoda w piątek weźmie nas w prawdziwe kleszcze. Zagrożeniem będzie potężny upał, z temperaturami do 33 stopni Celsjusza, a także gwałtowne burze i ulewy. Miejscami może spaść do 50 mm wody, co grozi lokalnymi podtopieniami. Powieje też porywisty wiatr, osiągający 100 km/h. Wydano pomarańczowe alerty IMGW drugiego stopnia dla całej Polski. Sprawdź prognozę pogody na piątek.

W ciągu dnia będziemy mieli do czynienia z wyjątkowo rzadką sytuacją. Praktycznie cały kraj zakryty jest alertami pogodowymi drugiego stopnia, związanymi z potężnymi upałami lub burzami - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sprawdź, gdzie jest burza w piątek. Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Pogoda w piątek pełna nieprzyjemnych zwrotów

To będzie bardzo upalny i burzowy dzień we wszystkich województwach. Większe zachmurzenie, a wraz z nim ulewy i nawałnice, pojawią się głównie po południu.

Jak ostrzega IMGW najsilniejsze burze pojawią się w pasie od Pomorza Gdańskiego i Warmii przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie. Tam suma opadów deszczu w trakcie burz wyniesie od 35 mm do 50 mm. Lokalnie spadnie też grad. Na zachodzie opadów w czasie burz będzie nieco mniej: do 30 mm, miejscami także nastąpi gradobicie.

Podczas burz oprócz ulew i gradu powieje też silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 70 km/h, a na zachodzie do 90 km/h. IMGW ostrzega, że lokalnie mogą wystąpić wichury z porywami do 100 km/h.

Z powodu burz dla całego kraju wydano w piątek rano również alert RCB.

Upał w każdym województwie

Poza burzami największym zagrożeniem w piątek będą upały, które zakryją większość kraju. Najchłodniej będzie na północnym zachodzie oraz w kotlinach górskich: 25-26 st. C. W reszcie kraju nie unikniemy upału.

Na zachodzie i południu będzie około 30 stopni, zaś najgoręcej będzie w centrum Polski: do 32, a lokalnie do 33 stopni Celsjusza.

Gdzie jest burza i upał? W całym kraju

Z powodu upałów zdecydowana większość Polski objęta jest alertami IMGW drugiego stopnia. Wolne od ostrzeżeń są jedynie północno-zachodnie powiaty województwa zachodniopomorskiego i południowe krańce dolnośląskiego.

W południowych częściach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego obowiązują zaś żółte alerty pierwszego stopnia.

Również burze przyniosły pomarańczowe ostrzeżenia drugiego stopnia dla prawie całej Polski. Tylko we wschodnich częściach województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego obowiązują alerty pierwszego stopnia.

Sprawdź też: Pogoda w Polsce w pierwszej połowie lipca będzie beznadziejna. To wakacyjna porażka

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy