Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:54

07:19 15:28

13:35 22:35

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1025 hPa
  • Wiatr ESE 18 km/h
44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
105% normy
pm 10
67% normy
Jutro 0°C -4°C
Czwartek 0°C -8°C

Burze z gradem w 11 województwach. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek (2 lipca) ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla centralnej, południowej i wschodniej części kraju. W woj. mazowieckim obowiązuje alert drugiego stopnia. Wydano również ostrzeżenia hydrologiczne.

Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, a także części woj. łódzkiego, podlaskiego i w dwóch powiatach woj. wielkopolskiego.

Według prognoz, w tych regionach mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami od 20 do 30 mm, a lokalnie do 35 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami może również spaść grad. 

Z kolei w woj. mazowieckim - zgodnie z alertem drugiego stopnia - wysokość opadów może dojść nawet do 60 mm, a wiatr do 80 km/h.

Ostrzeżenia hydrologiczne

IMGW wydał też ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dla Wisły od Włocławka do Tczewa. Alert ten oznacza wezbranie wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Reklama

Instytut wydał również ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz świętokrzyskiego.

Na tym obszarze, w związku z opadami deszczu podczas burz, na mniejszych rzekach oraz w dorzeczach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W dorzeczach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych.

Co oznaczają alerty pierwszego i drugiego stopnia?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Alert drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Radzi też, aby dostosować swoje plany do warunków pogodowych. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy