Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:35

07:21 15:28

13:53 00:01

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1029 hPa
  • Wiatr SE 17 km/h
43
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
103% normy
pm 10
64% normy
Jutro 0°C -6°C
Piątek -3°C -8°C

Burze z gradem, porywisty wiatr. RCB ostrzega

​Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców centralnej i wschodniej części Polski przed silnym wiatrem (miejscami nawet 120 km/h) i burzami z gradem.

"Uwaga! Dziś, 26.08, bardzo silny wiatr i burze z gradem. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - SMS-y takiej treści zostały rozesłane w środę przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do mieszkańców województw objętych alertem, tj. woj. mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego oraz części woj. kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

Przed zagrożeniami RCB ostrzega również w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze. Przypomina także, że w trakcie burzy należy w razie możliwości zostać w domu. Powinno się zabezpieczyć drzwi i okna oraz przedmioty na parapecie i balkonie, a także odłączyć od prądu sprzęt domowy. Jeśli jednak ktoś przebywa na zewnątrz, zalecane jest unikanie otwartych przestrzeni.

Reklama

Niszczycielski wiatr

Wszędzie spodziewamy się porywistego wiatru z kierunku zachodniego, który osiągać będzie średnią prędkość 40-45 km/h, w porywach do 70-80 km/h, a w burzach nawet do 100-120 km/h (możliwe trąby powietrzne), i przy tym powodować szkody materialne oraz stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Wiatr może łamać i powalać drzewa, zrywać dachy z budynków oraz uszkadzać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym, a także przerwy w dostawach prądu. Należy na bieżąco śledzić ostrzeżenia meteorologiczne oraz pod żadnym pozorem nie przebywać w pobliżu drzew.

W przypadku jazdy autem należy zjechać na parking z dala od drzewa, w trakcie wędrówki w górach - jak najszybciej zejść ze szczytu, a pływając - natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

"Pamiętajmy, że o przypadkach, które naszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 998" - dodaje.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy