Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:53

05:03 20:20

01:16 18:55

15°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 16°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr WNW 2 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
30% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Burze z gradem i ochłodzenie. Pogoda na sobotę

W sobotę Polska będzie podzielona pogodowo. Ciepło, tak jak w poprzednich dniach, będzie na południowym wschodzie i w centrum. Wystąpią tu jednak burze. Chłodniej, ale bez burz będzie na północnym zachodzie. Mogą tu jednak wystąpić deszcze - przekazała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem.

Nad Polską przesuwa się strefa chłodnego frontu atmosferycznego, która wędruje z północnego zachodu na południowy wschód. - Przed tym frontem na obszarze Polski południowo wschodniej i centralnej będzie jeszcze bardzo ciepła masa powietrza - zaznaczyła synoptyk. - Na tym obszarze pogoda będzie taka jaką mamy od kilku dni - dodała.

Temperatura maksymalna wyniesie tu jeszcze powyżej 20 stopni Celsjusza, a miejscami nawet do 25 stopni. Jak zaznacza synoptyk, "w tym rejonie mogą jednak występować burze". Zagrożony burzami obszar będzie rozciągał się od linii wyznaczonej przez Wrocław, Koło i Olsztyn na południowy wschód. Burze będą się cechowały intensywnymi opadami deszczu, "lokalnie spadnie od 20 do 25 mm wody" - wyjaśnia synoptyk.

Reklama

Wiać będzie bardzo porywisty wiatr, który może osiągnąć nawet 80 km/h. Synoptyk ostrzegła, że podczas burz mogą wystąpić opady gradu.

W znacznie chłodniejszym powietrzu znajdzie się północna zachodnia część kraju. - Tutaj burze już raczej nie będą występować, a głównym zjawiskiem będą opady deszczu - prognozuje Grażyna Dąbrowska. Na tym obszarze temperatura wyniesie od 17 do 20-21 stopni Celsjusza. Wraz z napływem chłodnego powietrza wzrośnie też średnia prędkość i porywistość wiatru. 

Alerty IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Alerty obowiązują na terenie niemal całej Polski, z wyjątkiem woj: zachodniopomorskiego, pomorskiego i północnej części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego.

Jak podają synoptycy IMGW, w regionach objętych alertami prognozowane są w sobotę burze, którym towarzyszyć będą ulewne opady deszczu, miejscami do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może padać grad.

Alerty zaczną obowiązywać w sobotę od godz. 12.

Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydaje się przy prognozowanych opadach deszczu poniżej 30 mm i możliwych porywach wiatru do 25 m/s. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje