Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:46

06:34 18:17

18:05 03:20

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr NE 9 km/h
17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
41% normy
pm 10
28% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 15°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Burze w Wielkopolsce. Tysiące osób bez prądu

Burze, które przeszły w nocy nad Wielkopolską spowodowały liczne uszkodzenia sieci energetycznej. Bez prądu jest ok. 25 tys. odbiorców. W ostatnich godzinach strażacy interweniowali ok. 300 razy. Są też problemy na linii kolejowej między Poznaniem a Kiekrzem.

W północnej i centralnej części Wielkopolski prądu nie ma w ok. 155 miejscowościach. - Około 21 tys. odbiorców jest bez zasilania. Największe problemy są obecnie w okolicach Szamotuł oraz Rawicza  - poinformowała rzeczniczka firmy Enea Operator Danuta Tabaka.

Reklama

Jak przekazała, czas usunięcia awarii zależy od sytuacji na liniach; w większości przypadków sieć zerwały przewracające się drzewa i połamane konary. - Są to okolice małych miejscowości, tam gdzie można je szybko usunąć to kwestia kilku godzin - wyjaśniła Tabaka.

W południowej części województwa, w której prąd dostarcza Energa-Operator w związku z burzami bez prądu jest ok. 4 tys. odbiorców; prądu nie ma 136 stacji transformatorowych.

300 interwencji

Z powodu burz straż pożarna interweniowała w nocy ponad 300 razy. W powiecie słupeckim wiatr uszkodził częściowo dach budynku mieszkalnego. Z kolei w powiecie kościańskim zerwał dach z lokalu gastronomicznego. W trakcie jednej z interwencji drzewo przewróciło się na samochód pożarniczy częściowo go uszkadzając.

Rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej mł. bryg. Sławomir Brandt powiedział, że zgłoszenie cały czas jeszcze spływają. - Najwięcej zdarzeń dotyczyło powalonych drzew i złamanych gałęzi - ok. 270. W 20 przypadkach strażacy wyjeżdżali do samochodów uszkodzonych przez spadające gałęzie i przewrócone drzewa. Najwięcej zdarzeń - 130 - było w Poznaniu i powiecie poznańskim - wymienił.

Jak podał  rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe Mirosław Siemieniec, silna burza w rejonie Poznania i powalone drzewa zablokowały w nocy trasę Poznań - Szczecin na odcinku Poznań Wola - Kiekrz. - Zatrzymany został ok. godz. 1 pociąg Świnoujście - Kraków. Utrudnienia dotyczą również sześciu innych pociągów z Poznania w kierunku Szczecina - powiedział Siemieniec.

Około godz. 6 na linii został przywrócony ruch jednym torem; nadal występują utrudnienia.

Zarządca infrastruktury kolejowej przekazał, że w celu ograniczenia utrudnień współpracuje z przewoźnikami. Pasażerowie są informowani o sytuacji; wydano im napoje. Na linii działają służby techniczne i straż pożarna, a komunikaty o utrudnieniach są przekazywane na dworcach i przystankach.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne