Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:26

07:21 15:27

02:39 14:47

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -7°C
  • Ciśnienie 999 hPa
  • Wiatr WSW 24 km/h
22
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
52% normy
pm 10
32% normy
Jutro 4°C 3°C
Czwartek 5°C -2°C

Burze nad Polską: Zerwane dachy, powalone drzewa, zalane domy

Zerwane dachy, setki połamanych drzew, zalane budynki i piwnice - to bilans nawałnic, które w poniedziałek przeszły na Polską. W sumie strażacy interweniowali ponad 1300 razy. Najtrudniejsza sytuacja była w: Wielkopolsce, Małopolsce i w województwie zachodniopomorskim.

- W poniedziałek interweniowaliśmy w sumie 1304 razy. Najwięcej z naszych akcji - 695 - związanych było z wichurami. Usuwaliśmy połamane drzewa, konary, które zalegały na ulicach; zabezpieczaliśmy uszkodzone przez wiatr dachy. 543 akcje dotyczyły burz i intensywnych opadów deszczu - zabezpieczyliśmy budynki przez zalaniem, wypompowywaliśmy wodę z piwnic i ulic - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Jak dodał, najtrudniejsza sytuacja była w woj. wielkopolskim, zachodniopomorskim, małopolskim i na Śląsku. Jedną z najbardziej dotkniętych w poniedziałek miejscowości były Chlewiska w woj. mazowieckim. - W wyniku popołudniowej burzy zalanych zostało wiele budynków i ulic - powiedział Frątczak.

Reklama

Niepokojące prognozy. W tych województwach będzie najgorzej

Synoptycy ostrzegają

Poniedziałek był kolejnym dniem intensywnych burz nad Polską. Według synoptyków podobnie może być też we wtorek. - Podczas nawałnic i burz pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Usuńmy donice z parapetów i balkonów. Jeśli wychodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się, gdy będziemy w drodze, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekajmy - przypomniał Frątczak.

Cały czas utrzymuje się też duże zagrożenie pożarami w lasach. W poniedziałek takich pożarów było w całej Polsce 41; najwięcej w woj. mazowieckim - 18. Strażacy apelują, by w lesie nie wyrzucać niedopałków, nie rozpalać ognisk (także na terenach śródleśnych), nie grillować - jeśli nie ma do tego specjalnie wyznaczonych miejsc - i poruszać się jedynie udostępnionymi do tego celu drogami.

W ostatnim czasie strażacy zmagają się też z pożarami w rolnictwie - zbóż, słomy i ściernisk.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy