Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:32

06:30 18:23

21:04 13:33

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr E 13 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
49% normy
pm 10
36% normy
Jutro 16°C 7°C
Środa 16°C 10°C

Burze nad Polską. Przez Kaniów przeszła trąba powietrzna

Front burzowy nad Polską. W niedzielę (7 czerwca) po godz. 14 przez miejscowość Kaniów, w gminie Bestwina, na Śląsku przeszła trąba powietrzna. Rzeczniczka bielskiej straży pożarnej starsza kapitan Patrycja Pokrzywa poinformowała, że do godz. 18. zgłoszono 23 uszkodzenia dachów, w tym 21 na budynkach mieszkalnych i dwa na budynkach gospodarczych, a także zniszczenia mniejszych obiektów, jak altany czy blaszane garaże.

Starsza kapitan Pokrzywa relacjonowała, że późnym popołudniem cały czas trwały działania: strażacy ściągali z dachów luźne elementy, jak dachówki czy blachy i przybijali prowizoryczne łaty, do których mocowali folie ochronne. 

"Dom po domu staramy się zabezpieczyć na wypadek burzy, by nie doszło do większych uszkodzeń" - wskazała.

Rzeczniczka bielskiej straży pożarnej potwierdziła, że pojedyncza trąba powietrzna, która powstała bez opadu deszczu, przeszła przez część miejscowości Kaniów. Jak sprecyzowała, uszkodzone zostały budynki w kilkudziesięciometrowym pasie, głównie przy ulicach Dankowickiej, Grobel Borowej i Torowej.

Reklama

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach przekazał, że uszkodzenia sieci energetycznych po przejściu trąby powietrznej w Kaniowie objęły 90 odbiorców i zgodnie z deklaracjami energetyków miały zostać usunięte do niedzielnego wieczora. Nie odnotowano innych uszkodzeń w infrastrukturze - nie ucierpiała pobliska linia kolejowa.

"Sytuacja jest trudna, ale opanowana"

"Sytuacja we wsi Kaniów jest trudna, ale opanowana. Na miejscu powołano sztab kryzysowy na czele z wicewojewodą, niebawem rozpocznie się wypłata środków klęskowych przez wojewodę śląskiego" - poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Spychalski przekazał, że przedstawiciele Pałacu Prezydenckiego odbyli rozmowę na ten temat z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem.

Reporter RMF: Pobojowisko

"Pobojowisko" - tak miejsce przejścia trąby powietrznej opisał reporter RMF FM, który przyjechał na miejsce zdarzenia. 

"Na ulicy leżą resztki połamanych gałęzi. Tuż obok leżą zwoje falistej blachy. Jak powiedział jeden z mieszkańców - to pozostałość po garażu, który przeniósł w to miejsce wiatr. Na podwórku obok rumowisko z cegieł, połamanych desek i uszkodzonych dachówek. Tuż obok resztki dachowej konstrukcji. Właściciel domu powiedział, że to resztki dachu sąsiada" - relacjonował Marcin Buczek.  

Jak przekazali mieszkańcy, nawałnica trwała zaledwie kilkanaście sekund.

Superkomórki burzowe nad Polską

Z kolei Łowcy Burz informują na Facebooku, że "niedaleko Korfantowa w woj. opolskim zaobserwowano lej kondensacyjny". 

Grupa podaje też, że przechodzącym nad Polską burzom towarzyszy również opad gradu o średnicy lokalnie do 3-4 cm. 

"Spora część dzisiejszych burz to superkomórki burzowe" - czytamy na profilu Łowców Burz.


IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i burzami z gradem, które w niedzielę po południu mogą wystąpić w jedenastu województwach. Alerty pierwszego stopnia wydano dla województw: mazowieckiego, podlaskiego, części warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i części dolnośląskiego.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni


PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama