Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:13

5:23 19:57

12:4522:58

22°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna 21°C
 • Ciśnienie 1017 hPa
 • Wiatr SSE 7 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Warunki pogodowe powodują umiarkowaną aktywność komarów
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
47% normy
pm 10
31% normy
Jutro 28°C 16°C
Niedziela 27°C 16°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Burze na Opolszczyźnie. Uszkodzone trakcje kolejowe

Ok. 8-10 pociągów zostało unieruchomionych w środę rano na trasach Opolszczyzny z powodu drzew, które podczas nocnych burz przewróciły się na tory i trakcje kolejowe. Przewozy Regionalne organizują komunikację zastępczą, utrudnienia mogą potrwać do południa.

Naczelnik działu ds. eksploatacyjnych Ireneusz Cieślik z opolskich Przewozów Regionalnych powiedział, że najbardziej dotkliwa jest sytuacja na linii Kędzierzyn-Koźle - Opole, gdzie na odcinku Gogolin - Zdzieszowice na trakcję kolejową przewróciło się duże drzewo i ruch pociągów został tam wstrzymany. "To jeden z naszych głównych ciągów komunikacyjnych, jeździ nim wiele pociągów porannych dowożących ludzi do pracy - mówił.

Reklama

Podobny problem wystąpił na linii Kędzierzyn-Koźle - Gliwice oraz na trasie Rybnik - Katowice - Kraków na terenie Opolskiego, w okolicach stacji Orzesze Jaśkowice. - Obecnie (przed godz. 8 w środę - PAP) szacujemy, że unieruchomionych mamy 8 do 10 pociągów - powiedział Cieślik.

Dyspozytor opolskich Przewozów Regionalnych Piotr Wróbel-Sobonkiewicz wyjaśnił, że problemy te zaczęły się po godz. 5 rano, gdy zgłoszono, że powalone przez burze drzewa zatarasowały tory i zerwały sieć trakcyjną w kilku miejscach. - Mamy duże problemy w organizacji ruchu pasażerskiego. Staramy się za wszelką cenę udrożnić ruch i uruchomić komunikację zastępczą, choć w związku z dużym nagromadzeniem tych problemów jest to trudne - mówił Wróbel-Sobonkiewicz.

Zaznaczy, że przewoźnicy autobusowi muszą mieć czas na podstawienie swojego taboru i zorganizowanie ludzi. Komunikacja zastępcza została już uruchomiona na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Opola. - Ale ona na pewno nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich podróżnych - zaznaczył dyspozytor. Dodał: "Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja pozostawia wiele do życzenia, ale robimy wszystko co w naszej mocy, żeby ograniczyć jej skutki".

Zdaniem kolejarzy, usunięcie problemów na torach może potrwać ok dwóch - trzech godzin, ale - jak zaznaczali -  utrudnienia mogą potrwać nawet do południa.

Zbigniew Makowski z zarządzającej torami spółki PKP PLK zapewniał, że trwają prace nad usuwaniem skutków nawałnic. Dodał, że we wtorek wieczorem miało też miejsce uszkodzenie sieci trakcyjnej między Chrząstowicami a Opolem-Bolko. Tłumaczył, że sieć spadła na tory, usuwanie awarii trwało kilka godzin. - Obecnie ta awaria jest już usunięta - dodał.

Z tego powodu m.in. Pendolino jadące z Wrocławia do Warszawy wyjechało z Opola z ok. godzinnym opóźnieniem okrężnymi liniami przez Kędzierzyn-Koźle.

Do Warszawy - jak relacjonował jeden z pasażerów Pendolino - pociąg dojechał ok. godz. 4 nad ranem w środę, zamiast o 22.43 we wtorek. W rozmowie z PAP w nocy z wtorku na środę pracownik infolinii PKO Intercity Łukasz Kobus podał, że na opóźnienie miało też wpływ to, że w pociągu ekspresowym relacji Wrocław Główny - Przemyśl jadącym przed Pendolino zasłabł jeden z pasażerów i na stacji Rudziniec Gliwicki wzywano karetkę. Obydwa pociągi na ten czas unieruchomiono.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje