Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:09

5:41 17:47

6:5220:03

-2°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna -8°C
 • Ciśnienie 1016 hPa
 • Wiatr E 22 km/h
 • Dla biegaczy
  3
  Trudne

  Pogoda nie rozpieszcza biegaczy

 • Dla reumatyków
  9
  Bardzo dobre

  Warunki atmosferyczne stwarzają znikome ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo czyste
pm 2.5
46% normy
pm 10
33% normy
Jutro 1°C -7°C
Środa 2°C -7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Burze na Opolszczyźnie. Uszkodzone trakcje kolejowe

Ok. 8-10 pociągów zostało unieruchomionych w środę rano na trasach Opolszczyzny z powodu drzew, które podczas nocnych burz przewróciły się na tory i trakcje kolejowe. Przewozy Regionalne organizują komunikację zastępczą, utrudnienia mogą potrwać do południa.

Naczelnik działu ds. eksploatacyjnych Ireneusz Cieślik z opolskich Przewozów Regionalnych powiedział, że najbardziej dotkliwa jest sytuacja na linii Kędzierzyn-Koźle - Opole, gdzie na odcinku Gogolin - Zdzieszowice na trakcję kolejową przewróciło się duże drzewo i ruch pociągów został tam wstrzymany. "To jeden z naszych głównych ciągów komunikacyjnych, jeździ nim wiele pociągów porannych dowożących ludzi do pracy - mówił.

Reklama

Podobny problem wystąpił na linii Kędzierzyn-Koźle - Gliwice oraz na trasie Rybnik - Katowice - Kraków na terenie Opolskiego, w okolicach stacji Orzesze Jaśkowice. - Obecnie (przed godz. 8 w środę - PAP) szacujemy, że unieruchomionych mamy 8 do 10 pociągów - powiedział Cieślik.

Dyspozytor opolskich Przewozów Regionalnych Piotr Wróbel-Sobonkiewicz wyjaśnił, że problemy te zaczęły się po godz. 5 rano, gdy zgłoszono, że powalone przez burze drzewa zatarasowały tory i zerwały sieć trakcyjną w kilku miejscach. - Mamy duże problemy w organizacji ruchu pasażerskiego. Staramy się za wszelką cenę udrożnić ruch i uruchomić komunikację zastępczą, choć w związku z dużym nagromadzeniem tych problemów jest to trudne - mówił Wróbel-Sobonkiewicz.

Zaznaczy, że przewoźnicy autobusowi muszą mieć czas na podstawienie swojego taboru i zorganizowanie ludzi. Komunikacja zastępcza została już uruchomiona na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Opola. - Ale ona na pewno nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich podróżnych - zaznaczył dyspozytor. Dodał: "Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja pozostawia wiele do życzenia, ale robimy wszystko co w naszej mocy, żeby ograniczyć jej skutki".

Zdaniem kolejarzy, usunięcie problemów na torach może potrwać ok dwóch - trzech godzin, ale - jak zaznaczali -  utrudnienia mogą potrwać nawet do południa.

Zbigniew Makowski z zarządzającej torami spółki PKP PLK zapewniał, że trwają prace nad usuwaniem skutków nawałnic. Dodał, że we wtorek wieczorem miało też miejsce uszkodzenie sieci trakcyjnej między Chrząstowicami a Opolem-Bolko. Tłumaczył, że sieć spadła na tory, usuwanie awarii trwało kilka godzin. - Obecnie ta awaria jest już usunięta - dodał.

Z tego powodu m.in. Pendolino jadące z Wrocławia do Warszawy wyjechało z Opola z ok. godzinnym opóźnieniem okrężnymi liniami przez Kędzierzyn-Koźle.

Do Warszawy - jak relacjonował jeden z pasażerów Pendolino - pociąg dojechał ok. godz. 4 nad ranem w środę, zamiast o 22.43 we wtorek. W rozmowie z PAP w nocy z wtorku na środę pracownik infolinii PKO Intercity Łukasz Kobus podał, że na opóźnienie miało też wpływ to, że w pociągu ekspresowym relacji Wrocław Główny - Przemyśl jadącym przed Pendolino zasłabł jeden z pasażerów i na stacji Rudziniec Gliwicki wzywano karetkę. Obydwa pociągi na ten czas unieruchomiono.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama