Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:17

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -6°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NW 30 km/h
14
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
33% normy
pm 10
18% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Burze i ulewy przesuwają się z zachodu w kierunku Polski

Zalane ulice, poprzewracane drzewa: gwałtowne burze i oberwania chmury przeszły w ostatnich dniach przez Niemcy. Przesuwają się w kierunku Polski.

Trzy osoby przypłaciły życiem gwałtowne burze, jakie przeszły nad Nadrenią Północną-Westfalią i Badenią-Wirtembergią. W Monastyrze utonął w piwnicy ponad 73-letni mężczyzna, kiedy chciał sprawdzić, czy piwnica nie jest zalana. 

Dwóch kierowców zginęło w wypadkach podczas oberwania chmury, jeden pod Monastyrem, drugi w Badenii-Wirtembergii.

Ze względu na wichury i ulewy odwołane zostały liczne loty we Frankfurcie nad Menem. Do wtorku wieczorem anulowano 92 loty. W dwunastu przypadkach musiała zostać zmieniona trasa lotów, m.in. do Stuttgartu i Kolonii.

Reklama

W Monastyrze zanotowano niewiarygodne opady z 206 litrami wody na metr kwadratowy. Według służb meteorologicznych w całej Nadrenii Północnej-Westfalii w normalnych warunkach przez wszystkie trzy letnie miesiące spada przeciętnie 240 litrów wody na metr kwadratowy.

- W nadchodzących dziesięcioleciach zdecydowanie częściej będzie dochodziło do takich anomaliów - prognozuje Guido Halbig z regionalnego biura Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD) w Essen. Miasta już powinny się do tego przygotować.

Fala niepogody przesuwa się na wschód

Burze z silnymi opadami deszczu przeszły we wtorek wieczorem także nad Berlinem i Brandenburgią. Jak wszędzie zostawiły po sobie zalane ulice i piwnice, powyrywane z korzeniami drzewa. Także na środę DWD zapowiada w Brandenburgii silne burze.

W Szlezwiku-Holsztynie z kolei wtorek (29.07) był tak gorącym dniem, że nie można było otworzyć mostu zwodzonego nad zatoką Schlei. Dziesiątki jachtów utkwiło czekając na podniesienie mostu. Z powodu upału rozszerzyła się i zaklinowała część mostu. - Tego jeszcze nie było - skomentował rzecznik policji wodnej.

Podczas gdy w zachodnich landach pogoda się normalizuje, Niemiecka Służba Meteorologiczna ostrzega przed burzami i urwaniem chmury na wschodzie Niemiec. Sytuacja ma się uspokoić dopiero pod koniec tygodnia.

dpa / Elżbieta Stasik, Redakcja Polska Deutsche Welle

CZYTAJ TAKŻE - Prognozy: Gwałtowne burze na koniec lipca i bardzo upalny początek sierpnia

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | burza | ulewa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy