Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:32

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 24 km/h
10
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
23% normy
pm 10
16% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Burze i trąba powietrzna nad Polską. Zerwane dachy, połamane drzewa

Prawie 1100 razy interweniowała straż pożarna po nawałnicach, które przeszły nad Polską w nocy z soboty na niedzielę. W woj. zachodniopomorskim przeszła trąba powietrzna. Nadal usuwane są skutki wichur. Interwencje strażaków dotyczą przede wszystkim podtopień, połamanych drzew oraz zerwanych linii energetycznych i dachów.

Jak powiedział IAR rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, najwięcej pracy mieli strażacy w woj. zachodniopomorskim. Wiele interwencji podejmowali też na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Dolnym Śląsku. 

Silny wiatr zrywał dachy z budynków, łamał drzewa i uszkodził wiele linii energetycznych. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, rano bez prądu pozostawało 11,2 tys. gospodarstw domowych - najwięcej w Zachodniopomorskiem, na Podlasiu i w Wielkopolsce. 

Trąba powietrzna w Zachodniopomorskiem

Najwięcej interwencji w woj. zachodniopomorskim odnotowano na północy i wschodzie regionu - w powiatach świdwińskim, drawskim, gryfińskim i kołobrzeskim. Strażacy wyjeżdżali w związku z burzami ponad 400 razy. 

Reklama

Nad województwem przeszły deszcze i burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. Na szczęście nikt nie został poszkodowany. 

W powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła około 50 dachów - m.in. w Złocieńcu i okolicach. 

Strażacy usuwają obecnie w regionie powalone drzewa i złamane konary. 

Podtopienia i powalone drzewa na Pomorzu

Z kolei w woj. pomorskim straż interweniowała ponad 150 razy w związku z powalonymi drzewami i podtopieniami.

Jak poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, burze, duże opady deszczu i towarzyszące im silne porywy wiatru nie spowodowały większych problemów z dostawami energii elektrycznej. Jedynie w rejonie słupskim około 300 odbiorców zostało pozbawionych dostaw prądu.

Dyżurny dodał, że nikt nie został poszkodowany i nie doszło do większych uszkodzeń budynków.

Wyjaśnił, że 152 interwencje straży pożarnej związane były z usuwaniem powalonych wiatrem drzew tarasujących drogi lub w inny sposób utrudniających życie mieszkańcom oraz z wypompowywaniem wody, która miejscami podtopiła posesje czy piwnice.

Zalane piwnice, garaże i posesje na Warmii i Mazurach

Od północy straż pożarna interweniowała też ponad 200 razy w woj. warmińsko-mazurskim. Gwałtowne burze przeszły zwłaszcza przez zachodni pas tego regionu. Nawałnicom towarzyszył silny wiatr. 

Dyżurny wojewódzkie straży pożarnej w Olsztynie poinformował, że blisko 100 kolejnych interwencji wciąż czeka na realizację.

"Są to połamane drzewa, zalane piwnice, garaże, posesje" - powiedział dyżurny straży i zapewnił, że w niedzielę rano przejezdne są wszystkie drogi w regionie.

Piorun uderzył w wieżę kościoła

Najpoważniejszym zdarzeniem odnotowanym przez strażaków w woj. warmińsko-mazurskim był pożar wieży kościoła we Frygnowie. W ocenie strażaków wszystko wskazuje na to, że wieża zapaliła się na skutek uderzenia pioruna. 

"Udało się nam ograniczyć pożar tylko do wieży tego kościoła, nie przeniósł się on na dach" - powiedział dyżurny.

W nocy z soboty na niedzielę przez region przeszło kilka burz - gdy kończyła się jedna, po krótkim czasie zaczynała się kolejna.

Dolnośląskie: Ranny motocyklista

Z kolei w wyniku burz, które przeszły nad Dolnym Śląskiem, ranna została jedna osoba. To motocyklista, który najechał na leżące na drodze drzewo. 

Powieje nawet 115 km/h

Synoptycy również dziś ostrzegają przed burzami z gradem i upałami. Temperatura może dochodzić do 34 stopni Celsjusza. W niektórych miejscach może spaść 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. W czasie burz prędkość wiatru może dochodzić do 115 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed tymi zjawiskami. Upały mogą występować w woj. lubelskim i podkarpackim, a także w części woj. mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Burze z gradem mogą natomiast wystąpić w woj. podlaskim i w części warmińsko-mazurskiego. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach -> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne