Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 18:39

05:26 19:43

15:57 04:37

7°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 4°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr N 11 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
27% normy
pm 10
16% normy
Jutro 5°C 2°C
Poniedziałek 6°C -1°C

Burze i ochłodzenie. Termometry pod koniec tygodnia wskażą 22 stopnie

W najbliższym tygodniu spodziewane są burze z silnymi porywami wiatru i ochłodzenie. Po rekordowych temperaturach możemy spodziewać się ochłodzenia o około 10 stopni. To jednak nie koniec - w najbliższy weekend słupki rtęci wskażą maksymalnie 22 stopnie. - Wracamy do takiego normalnego lipca - tłumaczy Interii Emilia Szewczak z IMGW i dodaje: "To będzie wytchnienie od upałów".

- W najbliższym tygodniu pogoda będzie zróżnicowana i nie tak groźna jak w ostatnich dniach - na przykład w nocy z piątku na sobotę, czy też przez cały piątek - kiedy to przesuwały się front atmosferyczny oraz linia zbieżności, czyli strefa, gdzie spotyka się wiatr wiejący z przeciwnych kierunków - mówi Interii Emilia Szewczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Tego już nie prognozujemy w najbliższych dniach, choć oczywiście burze będą się pojawiać. W poniedziałek wydane zostały ostrzeżenia meteorologiczne, ale tylko pierwszego, najniższego stopnia - podkreśla synoptyk.

Reklama

Pogoda. Burze dziś. Zagrożona północna Polska

Jak dodaje, burz mogą spodziewać się mieszkańcy północy Polski, gdzie ostrzeżeniem objęte jest całe województwo pomorskie, ale także część zachodnia województwa warmińsko-mazurskiego i północna część województwa kujawsko-pomorskiego.

 - Od godzin popołudniowych możemy spodziewać się intensywnych zjawisk burzowych z opadami deszczu do 20 litrów wody na metr kwadratowy, ale uwaga - ten opad miejscami może mieć charakter nawalny - podkreśla Szewczak. - Oznacza to, że w krótkim czasie spada duża ilość deszczu. Jeśli wydarzy się to w obrębie miasta, może spowodować to podtopienia, czy też zalania. Taka sytuacja, w okresie letnim, występowała wielokrotnie - tłumaczy synoptyk.

Z ostrzeżeń IMGW wynika, że zagrożone są zwłaszcza duże miasta: Białystok, Bydgoszcz, Toruń, czy całe Trójmiasto.

- W tych regionach spodziewamy się intensywniejszych opadów deszczu. Wystąpią one w czasie popołudniowych burz. Miejscowo pojawią się także silne porywy wiatru do 85 km/h - dodaje Szewczak. 

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Burze dziś. IMGW ostrzega przed gradem

Większym zagrożeniem mają okazać się właśnie porywy wiatru, które mogą wyrządzić duże szkody - połamać gałęzie, uszkodzić całe drzewa, dachy czy też budynki. Zagrożone jest także życie ludzi.

Jak tłumaczy Emilia Szewczak, chodzi o burze, w czasie których mogą pojawić się opady gradu o średnicy do trzech centymetrów, które są w stanie doprowadzić do zniszczeń, które zaszkodzą przede wszystkim dla rolnikom, sadownikom, ale też mogą spowodować uszkodzenia w mieniu. Prognozowane opady gradu pojawią się jednak lokalnie, punktowo, nie na całej strefie burzowej.  

W pozostałej części kraju, głównie na zachodzie i w centrum, mogą pojawić się burze, choć będą one słabsze.

Pogoda. Upały w poniedziałek i wtorek

- Zagrożeniem w poniedziałek i wtorek będzie również upał, mamy wydane ostrzeżenie na południowy-wschód, tam prognozowana temperatura może wzrosnąć do 31 stopni Celsjusza. W pozostałych częściach Polski spodziewamy się poniżej 30 stopni - mówi Emilia Szewczak.

Wysoka temperatura ściągnie ze sobą także opady deszczu. - W poniedziałek burze będą raczej wiatrowe, a we wtorek - opadowe. Na południowym wschodzie i na południu Polski będą one bardziej intensywne - do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Prognozowane są też opady gradu o wielkości do czterech cm i porywy wiatru do około 70-90 km/h. Niebezpieczne burze obejmą pas południowo-wschodni od Wrocławia, Łodzi, Warszawy i Białegostoku na południe od tych miast - wylicza synoptyk. 

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Pogoda. "Wracamy do normalnego lipca"

- W poniedziałek i wtorek przez Polskę będzie przemieszczał się chłodniejszy front, jednak do 5 lipca wieczorem opuści nasz kraj i za nim napłynie chłodniejsze powietrze. Oznacza to, że będziemy mieli dużo niższe temperatury. Myślę, że każdy z nas ma w pamięci te 38 stopni zanotowane 1 lipca w Tarnowie - podkreśla synoptyk.

- W środę IMGW spodziewa się deszczu, ale nie będą to już opady burzowe. Lokalnie mogą wystąpić na północy i w centrum Polski, a także na wschodzie. Na pozostałym obszarze kraju będzie raczej słonecznie. Temperatura maksymalna wyniesie 27 stopni - zaznacza.

- To jest taka norma termiczna dla lipca, więc wracamy do takiego normalnego lata, nie za zimnego i nie za ciepłego - dodaje Szewczak.

"Wytchnienie od upałów". Koniec tygodnia z niższymi temperaturami

Z prognoz wynika również, że pogoda wkrótce pogoda będzie bardziej słoneczna, a słupki rtęci na przeważającym obszarze kraju wskażą około 24-25 stopni Celsjusza. - Najchłodniej będzie nad morzem - od 19 do 21 stopni i będzie utrzymywać się to kolejnych dniach. W czwartek możemy spodziewać się do 27 stopni Celsjusza lokalnie, nad Morzem będzie jednak chłodniej - 20 stopni. Pojawi się też więcej opadów deszczu, ale nie pochodzenia burzowego, tylko z napływającej wilgotniejszej masy powietrza - podkreśla ekspertka. 

W piątek 8 lipca mogą również wystąpić kolejne burze, głównie w centrum, na północy, ale także na wschodzie. Temperatura na terenie kraju będzie wyrównana i wyniesie maksymalnie do około 22 stopni.

Sobota to z kolei - jak tłumaczy synoptyk - kontynuacja pogody z piątku, z temperaturą do około 22 stopni Celsjusza. - Mogą pojawić się burze. Piątek, sobota, najpewniej również niedziela, to chłodniejsze dni z przelotnymi opadami deszczu. Trzeba będzie jeszcze uważać na burze - dodaje.

- To będzie takie wytchnienie od upałów - mówi Szewczak.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy