Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:10

04:45 20:39

22:18 08:24

17°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr N 0 km/h
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
38% normy
pm 10
22% normy
Jutro 24°C 15°C
Piątek 26°C 15°C

Burze, grad i podtopienia: Wyjątkowo niespokojna noc

Za nami ciężka noc. W wielu miejscach kraju szalały burze i ulewy. Żywioł łamał drzewa i zrywał dachy z budynków, doszło też do podtopień. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Zaobserwowano nawet trąbę powietrzną w jednym z miast. Najtrudniejsza sytuacja była na południu Polski - zwłaszcza na Śląsku, gdzie odnotowano niemal 300 zgłoszeń. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania skutków przejścia gwałtownych burz.

W nocy z wtorku na środę w wielu miejscach kraju miały miejsce burze, ulewy, a lokalnie nawet gradobicia. Miejscami zjawiska miały bardzo gwałtowny przebieg.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Burzliwa noc na południu

Szczególnie silne burze nawiedziły południową część kraju. Jak poinformowała w środę rano rzeczniczka śląskiej straży pożarnej bryg. Aneta Gołębiowska w województwie śląskim odnotowano 290 zdarzeń. Poniższe nagranie ukazuje siłę burzy, która przeszła przez Tychy:

Film zamieszczono na profilu Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info w serwisie X (dawniej Twitter).

Strażacy wzywani byli do usuwania powalonych drzew z jezdni i posesji. Silny wiatr uszkodził też siedem dachów. Jak przekazała bryg. Gołębiowska, najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiatach bielskim, gliwickim i w mikołowskim.

Na Podkarpaciu straż pożarna odnotowała 55 interwencji, dotyczących głównie usuwania połamanych gałęzi i wypompowywania wody z zalanych piwnic i garaży. Zostały też uszkodzone dwa dachy budynków gospodarczych. Trzy tysiące gospodarstw nie ma dostępu do prądu.

Sprawdź też: Superkomórki nad Polską. Trąba powietrzna, grad jak kurze jaja i wielki korek na autostradzie

Z kolei na Opolszczyźnie strażacy interweniowali 277 razy. Akcje dotyczyły głównie usuwania skutków burz, czyli powalonych konarów drzew. Wiatr zerwał również kilka dachów z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej zgłoszeń (105) pochodziło z powiatu krapkowickiego.

Na profilu Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info w serwisie X zamieszczono też nagranie pokazujące przejście burzy przz Oświęcim:

A tak prezentowała się na zdjęciach burza w Sosnowcu:

Tornado w Bielsku-Białej?

W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania pokazujące lej kondensacyjny na osiedlu Karpackim w Bielsku-Białej. Według doniesień mieszkańców, lej miał na chwilę dotknąć ziemi i stać się tym samym pełnoprawną trąbą powietrzną (tornado). Poniżej można zobaczyć nagranie z przejścia trąby powietrznej przez osiedle:

Poniżej inne nagrania tego samego zjawiska:

Jak informuje serwis bielsko.biala.pl, nikt nie został poszkodowany, jednak wichura połamała gałęzie drzew i uszkodziła elewację pobliskiego sklepu oraz elementy infrastruktury, w tym znaki drogowe.

Zobacz też: Najsilniejsze tornada w Polsce. Wkrótce może ich być tylko więcej. Jak powstają?

Grad jak spore monety

W wielu miejscach Polski spadł grad, często o imponującej średnicy. Na profilu Sieć Obserwatorów Burz | Obserwatorzy.info serwisie X pojawiły się między innymi zdjęcia brył lodu wielkości monety o nominale 1 zł, które spadły w miejscowości Kocoń (woj. śląskie):

Spory grad spadł również w Małopolsce. Poniżej zdjęcie brył lodu z miejscowości Nowa Jastrząbka:

Może cię zainteresować: Potop w Moskwie. Wielu turystów utopiło się podczas wycieczki po kanałach

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy