Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 10:25

04:13 21:00

17:31 01:40

23°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 27°C
  • Ciśnienie 1017 hPa
  • Wiatr WSW 6 km/h
10
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
23% normy
pm 10
13% normy
Jutro 31°C 13°C
Czwartek 23°C 12°C

Burze daleko nie odeszły. Pogoda szykuje powtórkę

Przed nami kolejny bardzo ciężki dzień. Na wschodzie i północy pojawią się burze, które lokalnie przyniosą potężne ulewy, porywisty wiatr i grad. Będzie też bardzo ciepło: miejscami prawie 30 stopni Celsjusza. Może więc zrobić się duszno i parno. Obowiązują alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia w sześciu województwach. Sprawdź prognozę pogody na wtorek.

W poniedziałek przez Polskę przetoczyły się potężne nawałnice. 

Gniezno. Nawałnice, grad i oberwanie chmury

Najtrudniejsza sytuacja panowała w Gnieźnie, gdzie doszło do prawdziwego oberwania chmury, a ulice miasta zalały potoki wody i masa gradu. 

Prezydent Michał Powałowski powołał zespół zajmujący się szacowaniem strat. We wtorek silne burze znowu mogą się pojawić w wielu miejscach kraju.

Reklama

Ta apka mówi, kiedy spadnie deszcz - co do minuty! Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store

Prognoza pogody na wtorek - 21 maja. Upał, burze z gradem

Schemat z poprzedniego dnia może powtórzyć się we wtorek. Będzie bardzo ciepło, ale również burzowo - przede wszystkim we wschodniej części Polski - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Miejscami wystąpią przelotne opady deszczu, a lokalnie burze, również z gradem. Według synoptyków w trakcie burz suma opadów wyniesie od 15 do 2 mm, szczególnie na Przedgórzu Sudeckim i na Podkarpaciu. Najmocniej popada na północnym wschodzie: nawet 40 mm. Wolne od deszczu powinny być tylko Wielkopolska i ziemia lubuska.

Podczas burz może wiać silny wiatr, osiągający w porywach do 70 km/h, a miejscami na północnym wschodzie do 80 km/h.

Mimo złej pogody temperatury będą wysokie: od 23-25 st. C do nawet 26-28 stopni Celsjusza w centrum oraz na południu. Chłodniej będzie nad morzem, gdzie termometry pokażą od 16 do 21 stopni oraz na terenach podgórskich - tam można się spodziewać od 20 do 23 st. C - prognozują synoptycy IMGW.

Nawałnice, burze z gradem. Alerty pogodowe drugiego stopnia

Z powodu niebezpiecznych burz obowiązują alerty IMGW pierwszego i drugiego stopnia. Żółte ostrzeżenia obowiązują w następujących województwach:

  • wschodniej części pomorskiego (powiaty: nowodworski, malborski, tczewski, sztumski, kwidzyński);
  • zachodniej połowie warmińsko-mazurskiego;
  • południowej części podlaskiego;
  • północno-wschodniej części mazowieckiego;
  • lubelskim;
  • podkarpackim.

Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są jednak na północnym wschodzie - tam wydano pomarańczowe alerty drugiego stopnia. Obecnie obejmują one wschodnią połowę województwa warmińsko-mazurskiego oraz północną połowę podlaskiego.

Pogoda wpłynie na samopoczucie. Warunki się pogorszą

Pogoda początkowo będzie słoneczna i spokojna, więc w większości kraju będzie korzystnie wpływać na nasz organizm. Jednak wraz z rozwojem burz biotropia będzie się stopniowo pogarszać do niekorzystnej.

Wieczorem niekorzystne warunki utrzymają się głównie na terenach, w których jeszcze będą obecne burze, czyli na północnym wschodzie, południu i wschodzie. W reszcie Polski warunki będą wtedy obojętne.

Sprawdź też: Lato będzie najgorętsze co najmniej od 2 tysięcy lat. Fale upałów nie pozwolą nam normalnie żyć

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy