Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:47

7:37 15:24

11:3421:24

0°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna -2°C
 • Ciśnienie 1023 hPa
 • Wiatr NE 9 km/h
 • Dla biegaczy
  2
  Bardzo złe

  Bardzo zła pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
85% normy
pm 10
61% normy
Jutro 1°C -2°C
Sobota 0°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Burza tropikalna Ofelia szaleje nad Irlandią

Burza tropikalna Ofelia dotarła w poniedziałek do południowych wybrzeży Irlandii, powalając drzewa i zrywając linie energetyczne. Fale osiągają wysokość 10 metrów. Władze ostrzegły, że ta najpotężniejsza burza od 50 lat może spowodować ofiary śmiertelne.

Co najmniej 120 tys. gospodarstw domowych i firm, głównie na południu kraju, nie ma prądu - podaje firma energetyczna ESB. Na lotnisku w Dublinie odwołano 130 lotów, nie działa lotnisko w Kerry na południowym zachodzie Irlandii.   Zamknięte są szkoły, urzędy, szpitale i sądy. Nie jest dostarczana poczta i nie kursuje transport publiczny. 

Ofelia, która jeszcze w nocy była klasyfikowana jako huragan, a obecnie jest burzą tropikalną, uderzyła w południową Irlandię około godz. 11.40 czasu polskiego. Podmuchy wiatru dochodzą do 176 km na godzinę. "Te podmuchy zagrażają życiu. Nie wychodźcie na zewnątrz" - ostrzegł szef krajowej grupy koordynującej służby ratunkowe Sean Hogan.  

Premier Irlandii Leo Varadkar podkreślił, że we wszystkich częściach kraju należy spodziewać się wiatru o huraganowej sile. Służby meteorologiczne Met Eireann wydały czerwone, najwyższe, ostrzeżenie na terenie całej Republiki Irlandii. "Chociaż w niektórych częściach kraju burza nie jest jeszcze tak groźna, to już nadchodzi w waszą stronę" - dodał szef rządu na konferencji prasowej.  

Varadkar powiedział, że armia pozostaje w najwyższej gotowości i będzie pomagać mieszkańcom, jeśli będzie to konieczne. Władze zaapelowały też do obywateli, by nie próbowali robić zdjęć na zewnątrz.  

Brytyjskiej służby meteorologiczne wydały pomarańczowy, czyli drugi w trzystopniowej skali poziom alertu dla Irlandii Północnej, który ma obowiązywać od godz. 16 do godz. 23 czasu polskiego. Znad Irlandii Ofelia skieruje się nad północną Anglię i Walię, a także nad południową i środkową Szkocję.  

Według irlandzkiego rządu będzie to najpotężniejsza burza od 1961 roku, kiedy huragan Debbie zabił 11 osób.  

Ofelia najpewniej przejdzie nad obszarami w pobliżu pola golfowego na zachodzie Irlandii, którego właścicielem jest prezydent USA Donald Trump.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje